Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 7 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3428 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – uprawy warzyw zagrożone

Warzywa
  |   Źródło:
Na Ukrainie zagrożone są uprawy ziemniaków, marchwi, buraków i kapusty, informuje portal east-fruit.com.

Według ekspertów EastFruit, w północnych i centralnych regionach Ukrainy (obwody: kijowski, żytomierski, czernihowski, sumski, czerkaski i połtawski), na których jest umiejscowiona znaczna część produkcji ziemniaków, buraków, kapusty i marchwi, od ponad dwóch tygodni nie ma opadów. W tym samym czasie temperatury powietrza pobiły rekordy historyczne, nawet w nocy, prowadząc do problemów z rozwojem roślin i powodując u nich stres temperaturowy.

Prognozy pogody nie przewidują opadów w tych regionach w ciągu najbliższego tygodnia, co może pogorszyć stan roślin, a nawet doprowadzić do częściowej utraty plonów. Niestety główna część ziemniaków, marchwi, kapusty i buraków w tych regionach uprawiana jest bez podlewania. W tej sytuacji nie można nic zrobić. Pewną nadzieję dla producentów warzyw i ziemniaków daje jedynie spodziewany spadek średnich dziennych temperatur powietrza w ciągu tygodnia. Producenci czekają też na to, że pogoda zmieni się i zacznie padać, ponieważ jeśli obecna pogoda utrzyma się przez ponad trzy tygodnie, straty upraw są nieuniknione.

Według analityków EastFruit w 2019 roku obszary pod uprawami warzyw tak zwanego zestawu barszczowego i ziemniaków na Ukrainie zostały bardzo znacząco powiększone. Jeśli warunki klimatyczne byłyby zbliżone do normalnych, nadprodukcja tych warzyw stałby się nieunikniona. Jednak sam początek sezonu pokazał, że warunki są dalekie od ideału.

Początkowo plantatorzy warzyw w północnych i centralnych regionach Ukrainy musieli opóźnić sadzenie warzyw i ziemniaków, ponieważ nadmierne opady deszczu i zimna pogoda na przełomie kwietnia i maja nie pozwalały na to. Teraz pogoda się zmieniła i nie ma opadów, a temperatura powietrza znacznie przekracza normę.

Przypomnijmy, że w sezonie 2018/2019 Ukraina znacznie zwiększyła import ziemniaków z powodu niepowodzenia uprawy rok wcześniej. Import wzrósł 3,5-krotnie do 19,1 tys. ton. Jednocześnie eksport ziemniaków zmniejszył się o 13 procent do 3,6 tys. ton, co uczyniło Ukrainę importerem netto ziemniaków. Za to rolnicy, którym w zeszłym sezonie udało się zebrać plony, po raz pierwszy od trzech lat dobrze zarabiali na swoich warzywach, ponieważ ceny były wysokie, a popyt na ziemniaki i warzywa z zestawu barszczowego przekroczył podaż.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2019-06-25 09:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi
Jak w dwudziestym piątym tygodniu bieżącego roku kształtowała się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w wybranych krajach Europy Wschodniej (w tym na rynku polskim) i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Cebula
2019-06-18 08:00
Ukraina – ceny cebuli jeszcze w dół
Ceny cebuli na Ukrainie powróciły do trendu zniżkowego po chwilowym odbiciu w górę. Zyskuje na tym potencjał eksportowy ukraińskiej cebuli.
czytaj więcej
Kapusta
2019-06-10 16:09
Taniej za młodą kapustę
Jak było do przewidzenia, ceny młodej białej kapusty kontynuowały trend zniżkowy. Jednak czy „taniej” oznacza też „tanio”?
czytaj więcej
Marchew
2019-06-07 10:34
Ukraina – tanieje „stara” marchew
Ukraińscy rolnicy muszą obniżać ceny zeszłorocznej marchwi.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.