Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 24 luty 2020. Od wczoraj dodano 1948 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Austria – pogorszenie koniunktury na cebulę

Cebula
  |   Źródło:
Na austriackim rynku hurtowym w dwudziestym siódmym tygodniu bieżącego roku widać pogarszanie się koniunktury w handlu cebulą.

Podaż cebuli ozimej w Austrii rośnie, a dynamika tego wzrostu wciąż nabiera tempa. Oznacza to, że na rodzimy rynek hurtowy trafiło w ostatnich dniach stosunkowo dużo towaru. Należy też pamiętać, iż w tamtejszym handlu wciąż jest relatywnie dużo cebuli z importu. Oznacza to, że w ostatnim tygodniu znacząco tam wzrosła presja na spadek cen.

Presja to była dodatkowo wsparta faktem, że zmalał popyt na austriacką cebulę. Tak na rynku wewnętrznym, jak też zwłaszcza w eksporcie, jako że równolegle szybko rosła podaż cebuli wczesnej w innych europejskich krajach i tym samym konkurencja na międzynarodowym rynku.

To wszystko przełożyło się na dalszy dynamiczny spadek cen austriackiej cebuli. Ceny dla producentów, za cebulę ozimą oczyszczoną i przesortowaną, zapakowaną w boksy, spadły do poziomu 45,00 – 50,00 euro/100 kg (1,91 – 2,12 zł/kg). Tydzień temu było to 55,00 – 60,00 euro/100 kg (2,33 – 2,55 zł/kg). Dodajmy dla porównania, że w dwudziestym siódmym tygodniu roku 2018 ceny za cebulę dla austriackich producentów wynosiły 28,00 – 32,00 euro/100 kg (1,19 – 1,36 zł/kg po obecnym kursie średnim).

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.