Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Duży wzrost cen cebuli z Azji

Według analityków EastFruit ceny cebuli w Azji Środkowej gwałtownie wzrosły w drugiej połowie zeszłego tygodnia. Główną tego przyczyną był bezprecedensowy poziom popytu na cebulę z Kazachstanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu i innych krajów regionu płynący z państw Europy Wschodniej, a nawet Unii Europejskiej. Na rynku krajów azjatyckich występuje zarówno cebula ze zbiorów zeszłorocznych, jak i wczesna cebula, której zbiory właśnie mają miejsce.

W nieco ponad tydzień ceny młodej cebuli w Tadżykistanie wzrosły ponad trzy razy - z 80 USD za tonę do 260 USD. W Uzbekistanie cena cebuli ze zbiorów 2019 roku wzrosła w ciągu tygodnia z 100 - 150 dolarów za tonę do 300 dolarów. Eksport cebuli z Kirgistanu do Unii Europejskiej jest realizowany po jeszcze wyższych cenach, ale do tej pory nie było możliwe zweryfikowanie tych informacji.

Gorączkowy popyt jest napędzany przez gwałtowny skok cen cebuli na Ukrainie, gdzie ceny wzrosły do 410 USD za tonę. Obecnie ukraińscy importerzy cebuli i warzyw muszą konkurować o cebulę z Azji Środkowej nie tylko z Polską, ale także z Niemcami, Holandią, Austrią, Czechami i innymi krajami.

Oczywiście, z cenami krajowej cebuli na poziomie powyżej 1,2 tys. USD za tonę, Ukraina jest obecnie najbardziej atrakcyjnym rynkiem, ponieważ jest bliżej niż Unia Europejska, a ceny na Ukrainie są znacznie wyższe. Kupując cebulę w Uzbekistanie za 300 USD za tonę, można zarobić 700 - 800 USD za tonę lub około 15 tys. USD za każdą ciężarówkę podczas wywozu na Ukrainę. Dostarczając tę ​​samą cebulę do Polski, zarobki będą wynosić od 50 do 150 USD za tonę, co oczywiście nie jest złe, ale nie tak bardzo atrakcyjne, jak w przypadku sprzedaży na Ukrainę. Dlatego jest możliwe, że importerzy z Unii Europejskiej gwałtownie podniosą ceny zakupu po 6 maja.

Nawiasem mówiąc, jeśli wcześniej w tym sezonie Rosja praktycznie nie tylko nie kupowała cebuli w Azji Środkowej, ale także konkurowała z tymi krajami na rynku UE, sprzedając cebulę do Polski, Rumunii i innych krajów regionu. Do tego ostatnio ceny cebuli w Rosji wzrosły, jak też zwiększyło się zainteresowanie importem cebuli. Cebula z Uzbekistanu i Kazachstanu jest dostarczana dostarczana do Rosji, ale teraz, biorąc pod uwagę poziom cen na rynku rosyjskim, sprzedaż cebuli do Unii Europejskiej i Ukrainy wygląda jednoznacznie bardziej atrakcyjnie niż eksport do Rosji.

Na rynku cebuli dzieje się naprawdę niewiarygodne rzeczy! Kto by pomyślał, że Uzbekistan, położony w odległości ponad 5 tys. km i nie mający dostępu do morza, nie posiadający producentów certyfikowanych zgodnie z normami GlobalG.A.P, nie posiadający sprzętu do kalibracji i pakowania produktów, dostarczy cebulę do Niemiec? Jest to jednak już fakt - już w pierwszych miesiącach 2019 roku pierwsze partie uzbeckiej cebuli weszły na rynek niemiecki. Oczywiście niedobór cebuli był tak duży, że niemieccy importerzy warzyw mogli zamknąć oczy na wszystkie te niedociągnięcia. A Polska importuje ponad 600 ton cebuli miesięcznie z Uzbekistanu, a także nie wymaga GlobalG.A.P od eksporterów uzbeckich.

Podobnie na początku sezonu bardzo trudno było sobie wyobrazić, że Kazachstan eksportowałby cebulę do Turcji. Przecież sama Turcja z reguły była głównym eksporterem cebuli, ale już w pierwszych dwóch miesiącach 2019 roku Kazachstan dostarczył Turcji ponad 1,2 tys. ton cebuli. Obecnie nowe zbiory cebuli już się w Turcji rozpoczęły i cebula ta jest już eksportowana po dość wysokich cenach do Unii Europejskiej, ale popyt w UE jest tak wysoki, że ceny nadal rosną.

W Turcji ceny rosną nie mniej energicznie niż Ukraińcy. Tam też ciągle są odnotowywane nowe rekordy, których nikt nie mógł sobie nawet wyobrazić. Warto zauważyć, że pomimo zbierania nowych plonów i wysokich cen, rolnicy niechętnie rozstają się z cebulą - wielu woli składować ją w magazynie w oczekiwaniu na jeszcze większy wzrost cen.

Latem 2018 roku bardzo trudno było sobie wyobrazić regularne dostawy kazachskiej cebuli do Polski, która obecnie kupuje miesięcznie 6 - 10 tys. ton cebuli z południowych regionów Kazachstanu z odległości ponad 4 tys. km. Jednocześnie Polska jest z reguły jednym z największych producentów i eksporterów cebuli Unii Europejskiej, ale Kazachstan jest obecnie dostawcą cebuli nr 1 w tym kraju. A sam fakt dostarczenia kazachskiej cebuli do Holandii i Austrii to prawdziwa sensacja.

Nawiasem mówiąc, Polska jest najbardziej liberalnym importerem cebuli w UE. Kraj ten kupuje nawet w Kirgistanie, który z reguły nie dostarcza znacznych ilości własnej cebuli na eksport, z wyjątkiem reeksportu cebuli z Tadżykistanu. W styczniu 2019 roku Polska sprowadziła z Kirgistanu 329 ton cebuli i najprawdopodobniej ponownie rozmawiamy o reeksportie produktów tadżyckich. Rzeczywiście, w tym czasie w Tadżykistanie można było kupić cebulę za 10 centów amerykańskich za kg, podczas gdy w Polsce ceny cebuli były średnio pięć razy wyższe. Obecnie, zgodnie z naszymi informacjami, reeksport tadżyckiej cebuli przez Kirgistan na rynki UE trwa nadal.

Eksperci EastFruit przewidują, że ceny cebuli w Unii Europejskiej będą w najbliższej przyszłości nadal rosły, podobnie jak niedobór produktów na rynku jest stale większy niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Cebuli nie można zastąpić żadnym innym produktem w potrawach tradycyjnych i w przetwórstwie (jest to produkt o niskim poziomie elastyczności popytu), cena za niego będzie dokładnie taka sama, jak byłoby opłacalne importować produkty z dowolnego miejsca na świecie. Nie ma więc ograniczeń co do wzrostu cen cebuli.

Inna sprawa, że ​​cebuli z nowych upraw w Europie i wielu innych krajach zacznie być zbierana w czerwcu i lipcu (a późniejsze od sierpnia do września) i może okazać się, że jej podaż jest znacznie wyższa niż zapotrzebowanie na ten produkt. Dlatego nie można wykluczyć, że za rok będziemy musieli pisać o rekordowo niskich cenach cebuli w Europie i stratach dla rolników z tego powodu.

Niestety, biznes warzywny tradycyjnie ma wysoki poziom ryzyka cenowego, ponieważ większość warzyw pozostaje produktem dość lokalnym, tj. ich handel międzynarodowy jest ograniczony w porównaniu do krajowej produkcji i konsumpcji.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE