Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 4 lipca 2020. Od wczoraj dodano 2278 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Holandia – to już koniec rodzimej cebuli?

Cebula
  |   Źródło:
Zazwyczaj w maju Holendrzy mają jeszcze pokaźne zapasy rodzimej cebuli. Jednak w tym roku to importerzy rządzą na cebulowym rynku Holandii.

Sezon handlowy rodzimej cebuli w Holandii jest już w zasadzie zakończony. Magazyny-chłodnie świecą pustkami. Ostatnia z trzech największych giełd hurtowych zawiesiła notowania cen cebuli. Stan na zeszły tydzień, jeśli chodzi o ceny dla producentów to 60,00 – 68,00 euro/100 kg, zależnie od kalibru.

To rekordowo wysoki poziom cen, nie oglądany w Holandii od co najmniej 25 lat. Dobitnie pokazuje on skalę podażowej zapaści, jaka dotknęła holenderską branżę handlu cebulą w tym sezonie. Zazwyczaj przecież w maju Holendrzy dysponują jeszcze dużymi zapasami i handel trwa w najlepsze przez kolejne tygodnie. Teraz obraz rynku jest zupełnie inny.

Teraz to importerzy cebuli z krajów trzecich mają swoje przysłowiowe pięć minut. Im większa była luka w zapasach cebuli rodzimej, tym większa stawała się rola cebuli sprowadzanej z bliższych lub dalszych lokalizacji. I z Nowej Zelandii, Chin czy Ameryki Południowej, i ostatnio z Egiptu.

Podaż cebuli nowozelandzkiej w Holandii jest, na obecną chwilę, duża, ale trzeba pamiętać, że ten niewielki kraj obsługuje cały rynek unijny i ta cebula jest głównie Re-eksportowana do Francji, i Niemiec (Wielka Brytania sama sprowadza, co wynika z położenia geograficznego). To samo tyczy się cebuli egipskiej. Jeśli chodzi o ceny to żółta cebula z Egiptu jest w Holandii po 0,70 euro/kg, a ta z Nowej Zelandii ma ceny na poziomie 1,00 euro/kg.

Podobne
Cebula
2019-05-24 09:55
Ukraina – ceny cebuli nadal spadają
Na rynku ukraińskim trwa trend spadkowy cen cebuli. Portal east-fruit.com pisze, o przyczynach tego stanu rzeczy.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-22 13:54
Hiszpania – wysoki popyt na młodą cebulę
Popyt na młodą hiszpańską cebulę jest obecnie ekstremalnie wysoki, a jej ceny niemal rekordowe, pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-22 10:50
Rośnie podaż młodej cebuli
Na polski rynek trafia coraz więcej młodej cebuli, a to sprawia, że rośnie presja na ceny cebuli ze zbioru 2018 roku.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-22 08:08
Austria – „stara” cebula jeszcze droższa
Resztki zapasów austriackiej cebuli ze zbioru 2018 roku są bardzo poszukiwana, a ich ceny wciąż rosną. Zwłaszcza, że już wiadomo, iż nowy sezon wystartuje z opóźnieniem.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.