Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 16 września 2019. Od wczoraj dodano 2848 ceny w 22 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Regionalny rynek cebuli

Regionalny rynek cebuli

Cebula
  |   Źródło:
Ceny cebuli wzrosły tylko w Mołdawii, informuje w swym raporcie o rynku cebuli w regionie Europy Wschodniej i Azji Środkowej portal east-fruit.com.

Według portalu EastFruit w tym minionym tygodniu, na rynku cebuli ze zbiorów 2018 roku, przeważał negatywny trend cenowy. Ceny spadały w co najmniej trzech monitorowanych krajach, a wzrost cen cebuli odnotowano tylko w Mołdawii.

Duży udział cebuli niskiej jakości w rodzimej ofercie, a także rosnąca podaż cebuli wczesnej, doprowadziły niemal wszędzie do ​​spadku cen cebuli „starej”, a w niektórych krajach wręcz do ich załamania. W rezultacie średni poziom cen w Polsce spadł o 4 procent do 0,82 USD/kg, a w Rosji aż o 16 procent do 0,42 USD/kg.

Ale to Ukraina okazała się liderem pod względem spadku cen: ubiegłoroczna cebula potaniała na rynku ukraińskim prawie dwukrotnie, do zaledwie 0,32 USD/kg. Przypomnijmy, że ten poziom cen został wcześniej zarejestrowany na Ukrainie na początku listopada 2018 roku

W rezultacie ceny niższe niż na Ukrainie odnotowano tylko w Tadżykistanie, gdzie średnia cena pozostałych partii zeszłorocznej cebuli była utrzymywana na poziomie 0,25 USD/kg.

Tymczasem cebula z bieżącego roku pewnie podbiła swoją niszę na rynku omawianych krajów, a hurtownie z Gruzji całkowicie przestawiły się właśnie na cebulę wczesną (nadal importowaną, produkowaną w Azerbejdżanie), chociaż tydzień wcześniej na gruzińskim rynku wciąż dominowała zeszłoroczna cebula importowana z Azji Środkowej.

Podobnie jak ceny cebuli „starej”, tak i ceny cebuli wczesnej spadły w omawianym tygodniu w niemal wszystkich monitorowanych krajach regionu, z wyjątkiem Polski.

W Rosji produkty importowane z Egiptu, Turcji i krajów Azji Środkowej nadal dominowały w segmencie wczesnej cebuli i oferowano je w przedziale 0,49-0,69 USD/kg, podczas gdy rolnicy krajowi oczekują rozpoczęcia aktywnych dostaw już w przyszłym tygodniu.

Na Ukrainie tempo spadku cen wczesnej cebuli było nieco niższe niż w segmencie zeszłorocznych produktów, ale nadal dość znaczące: pod koniec tygodnia cena cebuli krajowej ze zbiorów w 2019 roku spadła średnio o 40 procent do 0,47 USD/kg.

Podobne
Cebula
2019-05-30 08:00
Rosja – tanieje „stara” cebula
Rosyjscy rolnicy są zmuszeni do obniżenia cen za zeszłoroczną cebulę, informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-29 08:30
Austria – cebula ozima opóźniona
Cebula ozima trafi na austriacki rynek z opóźnieniem. Co to oznacza dla tamtejszego rynku cebulowego?
czytaj więcej
Cebula
2019-05-28 08:00
Regionalny rynek cebuli – 21. tydz. br.
Spadek cen cebuli na Ukrainie i w Mołdawii, o czym pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-24 11:38
Holandia – to już koniec rodzimej cebuli?
Zazwyczaj w maju Holendrzy mają jeszcze pokaźne zapasy rodzimej cebuli. Jednak w tym roku to importerzy rządzą na cebulowym rynku Holandii.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-22 13:54
Hiszpania – wysoki popyt na młodą cebulę
Popyt na młodą hiszpańską cebulę jest obecnie ekstremalnie wysoki, a jej ceny niemal rekordowe, pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-22 10:50
Rośnie podaż młodej cebuli
Na polski rynek trafia coraz więcej młodej cebuli, a to sprawia, że rośnie presja na ceny cebuli ze zbioru 2018 roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.