Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 2770 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek cebuli – 11. tydz. br.

Cebula
  |   Źródło:
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Według analityków projektu EastFruit miniony tydzień na rynku cebuli upłynął pod znakiem niższych cen w połowie krajów objętych regularnym monitorowaniem projektu. Jednocześnie ceny pozostały stabilne w Polsce, Tadżykistanie i Mołdawii, a wzrosły w Uzbekistanie.

Dość interesująca sytuacja rozwinęła się na rynku rosyjskim, gdzie producenci przez cały tydzień podnosili ceny sprzedaży cebuli. Jednocześnie najbardziej aktywne stopy wzrostu odnotowano w dolnej granicy przedziału cenowego. W rezultacie minimalna cena cebuli wzrosła z 8 rubli/kg do 11 rubli/kg, a średnia i maksymalna wzrosły o 1 rubel/kg do odpowiednio 14 rubli/kg i 17 rubli/kg. Niemniej jednak w wyniku osłabienia rubla rosyjskiego wskaźniki cen w dolarach amerykańskich wykazywały tendencję ujemną, a na koniec tygodnia średnia cena rosyjskiej cebuli była o 0,01 USD/kg niższa niż tydzień wcześniej.

Tymczasem najbardziej aktywne tempo spadku cen cebuli odnotowano w Gruzji, chociaż na tym rynku tydzień wcześniej warzywo to znacznie zdrożało. Wedle danych z minionego tygodnia ceny w Gruzji ponownie spadły do ​​0,34-0,47 USD/kg.

Ceny cebuli na Ukrainie również spadały mniej aktywnie, szczególnie w segmencie produktów niskiej jakości. W kontekście rosnącej podaży takiej cebuli przedział cenowy na rynku ukraińskim spadł do 0,21-0,25 USD/kg. Podobny trend odnotowano na Białorusi, gdzie pod koniec tygodnia można było kupić cebulę w cenie 0,17-0,30 USD/kg.

Uczestnicy rynku w Polsce i Mołdawii nie zgłosili istotnych zmian cen. Polscy producenci, jak poprzednio, oferowali swoje produkty w cenie 0,18-0,26 USD/kg, a ceny cebuli importowanej z Holandii wahały się od 0,26-0,31 USD/kg. W Mołdawii, pomimo oczekiwań lokalnych graczy rynkowych, ceny ustabilizowały się po wzroście tydzień wcześniej, a ich minimalny poziom nawet spadł. W rezultacie przedział cenowy na koniec okresu sprawozdawczego wynosił 0,29-0,34 USD/kg.

Rynek cebuli w Tadżykistanie pozostawał stabilny (0,22-0,25 USD/kg), podczas gdy w sąsiednim Uzbekistanie ceny po załamaniu tydzień wcześniej nieznacznie wzrosły do ​​0,11-0,14 USD/kg, ale nadal nie osiągnęły poziomu z końca lutego.

Podobne
Cebula
2020-03-16 09:00
Holandia – rynek cebuli odczuwa wpływ koronawirusa
Eksport cebuli z Holandii wyraźnie zwolnił, a nastroje na rynku się pogorszyły. Duża w tym „zasługa” epidemii koronawirusa, która uderza w handel i logistykę.
czytaj więcej
Cebula
2020-03-11 14:00
Rosja – więcej za ładną cebulę
Zmniejszenie podaży wysokiej jakości cebuli na rynku rosyjskim powoduje wzrost cen w tym segmencie.
czytaj więcej
Cebula
2020-03-09 12:00
Regionalny rynek cebuli – 10. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.