Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Regionalny rynek cebuli – 12. tydz. br.

Według EastFruit w minionym tygodniu ceny cebuli aktywnie rosły na wszystkich bez wyjątku rynkach, które są częścią regularnego monitorowania projektu. W zależności od kraju tempo wzrostu może się znacznie różnić: gdy średnia cena na Białorusi i w Federacji Rosyjskiej wzrosła o zaledwie jeden cent za kg, to na Ukrainie prawie się podwoiła w ciągu zaledwie tygodnia.

Przyczyn takiego aktywnego wzrostu cen było kilka, chociaż panika na rynkach żywności w związku ze środkami kwarantanny zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się zakażenia koronawirusem COVID-19 była głównym impulsem do wzrostu cen. Ponadto przyczynił się również fakt, że konsumenci z wielu krajów są przekonani o przeciwwirusowych właściwościach cebuli i kilku innych produktów (cytryna, czosnek, imbir). Na przykład na Ukrainie cena czosnku w ciągu ostatniego miesiąca również się podwoiła.

W wielu krajach – producentach cebuli aktywny wzrost popytu na cebulę (nawiasem mówiąc, także na inne produkty spożywcze) pokrył się ze znacznym niedoborem produktów wysokiej jakości i końcem sezonu sprzedaży dla wielu dużych producentów. W Azji Środkowej do wszystkiego innego został dodany czynnik aktywnych zakupów przez ludność w przeddzień obchodów święta Nawruz.

Sytuacja była jeszcze bardziej krytyczna w krajach uzależnionych od importu cebuli (Mołdawia i Gruzja), w których wzrost popytu i zmniejszenie podaży zbiegły się w czasie z osłabieniem walut narodowych w stosunku do dolara amerykańskiego, co również doprowadziło do wzrostu cen importowanych produktów.

W rezultacie Ukraina wybiła się na liderów tygodnia jeśli chodzi o wysokość cen cebuli. Na tle wszystkich powyższych powodów, do których dodano wzrost popytu na ukraińskie produkty ze strony importerów z Mołdawii i Turcji, ceny cebuli na Ukrainie rosły prawie codziennie. Pod koniec tygodnia były prawie dwa razy wyższe niż w poprzedni piątek, ustalając się na 0,40-0,48 USD/kg.

Nieco tańszą niż na Ukrainie cebulę oferowano w Gruzji (0,35-0,48 USD/kg), a głównymi dostawcami tych produktów były kraje Azji Środkowej (Kazachstan i Uzbekistan). W Mołdawii udział importowanych produktów również był dość znaczny, a ceny na koniec tygodnia miały wzrosnąć do 0,34-0,39 USD/kg.

Najmniej aktywny wzrost cen cebuli odnotowano na Białorusi i w Federacji Rosyjskiej. Na koniec okresu sprawozdawczego średnia cena na rynku białoruskim wzrosła do 0,28 USD/kg, podczas gdy w Rosji główny spadek odnotowano w segmencie cen minimalnych, a całkowity zakres na koniec tygodnia został ustalony na 0,16-0,22 USD/kg.

Tymczasem w Polsce krajowa cebula zyskała w ciągu tygodnia 19-30 procent, a ceny osiągnęły 0,24-0,31 USD/kg. Z kolei polscy handlowcy oferujący produkty importowane z Holandii również sprzedawali je drożej: pod koniec tygodnia ceny cebuli holenderskiej osiągnęły 0,26-0,35 USD/kg.

Kraje Azji Środkowej charakteryzowały się również rosnącymi cenami na rynku cebuli, chociaż tempo wzrostu w tym przypadku było nadal niższe niż w większości innych krajów monitorowanych przez EastFruit. W Tadżykistanie ceny wzrosły do ​​0,23-0,27 USD/kg, a w Uzbekistanie do 0,13-0,17 USD/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE