Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest czwartek 27 luty 2020. Od wczoraj dodano 3278 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek cebuli – 27. tydz. br.

Cebula
  |   Źródło:
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Według EastFruit sytuacja na rynku cebuli w ośmiu monitorowanych krajach regionu była w minionym tygodniu niestabilna. Na trzech rynkach produkt ten drożał, w tej samej liczbie krajów cena spadła, podczas gdy na Białorusi i w Rosji ceny cebuli pozostały stabilne.

Na rynku rosyjskim sprzedawcom udało się utrzymać ceny cebuli na poziomie z wcześniejszego tygodnia (średnio 0,41 USD/kg), a to dzięki dość aktywnego popytu na to warzywo. Ponadto rolnicy z niektórych regionów produkcyjnych nadal zgłaszali problemy ze zbiorami z powodu deszczowej pogody. Nieco taniej oferowano cebulę na Białorusi (średnio 0,39 USD/kg), gdzie praktycznie nie było żadnych zmian cenowych w tym zakresie. Należy zauważyć, że w Rosji nadal była dość aktywnie oferowana cebula importowana z krajów Azji Środkowej. W tym przypadku przedział cenowy wynosił 0,47-0,57 USD/kg.

Tymczasem Ukraina okazała się liderem omawianego tygodnia pod względem tempa wzrostu cen cebuli, który wyniósł średnio 17 procent, osiągając wartość 0,29 USD/kg. Wzrostowi cen na rynku ukraińskim sprzyjał silny popyt importerów z Polski i Mołdawii, gdzie z kolei dzięki dostawom z zagranicy ceny cebuli spadły. W Polsce średnia cena spadła o 19 procent w ciągu tygodnia, do 0,58 USD/kg, a w Mołdawii spadła o ponad jedną trzecią do zaledwie 0,28 USD/kg.

Tymczasem Gruzja zajęła pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wysokość cen cebuli wśród monitorowanych krajów, gdzie większość dostaw stanowiły produkty importowane z Turcji. W omawianym tygodniu cena na rynku gruzińskim wzrosła o 16 procent do 0,61 USD/kg.

W krajach Azji Środkowej tendencje cenowe były również zróżnicowane, a głównym czynnikiem cenowym, podobnie jak na Ukrainie, była możliwość eksportu. W Uzbekistanie, z powodu aktywnego popytu eksporterów, ceny wzrosły do ​​0,24-0,35 USD/kg. Tymczasem w Tadżykistanie cebula potaniała o 15 procent w ciągu tygodnia z powodu problemów logistycznych związanych z eksportem produktów do Kazachstanu i Rosji. Ponadto produkcja cebuli w Tadżykistanie ogólnie wzrosła, co również nie pozwoliło producentom na podniesienie cen.

Podobne
Cebula
2019-07-05 12:00
Duża podaż cebuli egipskiej zwiększa presję na ceny
Wysoka podaż importowanej cebuli egipskiej buduje presję na ceny cebuli na rynku holenderskim, czytamy na portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Cebula
2019-07-04 15:00
Ceny cebuli w dół
Ceny cebuli na polskim rynku hurtowym zaczęły spadać, ale i tak pozostają wyraźnie wyższe niż przed rokiem. Czego można oczekiwać w tym segmencie rynku świeżych warzyw w kolejnych tygodniach?
czytaj więcej
Cebula
2019-07-04 10:00
Chiny - mniej cebuli
Produkcja cebuli w Chinach będzie niższa niż w ubiegłym roku.
czytaj więcej
Cebula
2019-07-03 10:00
Austria – pogorszenie koniunktury na cebulę
Na austriackim rynku hurtowym w dwudziestym siódmym tygodniu bieżącego roku widać pogarszanie się koniunktury w handlu cebulą.
czytaj więcej
Ziemniaki i cebula
2019-07-02 13:00
Holandia – rekordowy areał cebuli
Według oficjalnych statystyk powierzchnia upraw cebuli z siewu osiągnęła rekordowy poziom. Wzrosła także powierzchnia uprawy ziemniaków.
czytaj więcej
Cebula
2019-07-01 10:00
Regionalny rynek cebuli
Ceny cebuli w dwudziestym szóstym tygodniu roku wzrosły w Gruzji, ale spadły w większości innych monitorowanych krajów regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.