Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Światowy rynek cebuli

W Stanach Zjednoczonych sytuacja w sektorze cebulowym jest zła z punktu widzenia producentów. Przede wszystkim z powodu wysokiej podaży, przy czym dużo jest cebuli rodzimej, ale przede wszystkim problem to Meksyk. W zimie sytuacja sprzyjała meksykańskim producentom cebuli, w wyniku czego zwiększyli oni bardzo areał upraw. teraz okazuje się, że mają dużo cebuli, ale nie ma jej komu sprzedawać i upychają ja za pół darmo na rynku USA.

Jeśli chodzi o popyt na cebulę w Stanach Zjednoczonych, to w ujęciu ogólnym pozostał on stabilny. Zmienia się natomiast jego struktura. Maleje sprzedaż cebuli na rynku świeżym, rośnie zaś w przemyśle i w sektorze gastronomicznym.

Końcówka Maja to okres, w którym młoda cebula z nowego zbioru pojawia się na rynkach południowej Europy. We Włoszech pierwsze zbiory nie będą obfite, bo kwiecień w tym rejonie Europy był zimny. Niewielka podaż młodej rodzimej cebuli jest uzupełniana przez import z południowej hemisfery.

Podobna sytuacja jest w Hiszpanii. Tam tez pierwsze patie młodej cebuli trafiły na rynek w trzeciej dekadzie maja. Ograniczona podaż spowodowała, że ceny tej cebuli były niezłe (do 0,40 euro/kg) Generalnie oczekuje się, że tegoroczne zbiory wczesnej cebuli w Hiszpanii będą lepsze niż zeszłoroczne, choć sezon jest nieco opóźniony ze względu na chłodniejszy, mniej słoneczny kwiecień.

Jeśli chodzi o Holandię, to dane statystyczne znów pokazują bardzo wysoki poziom eksportu cebuli w sezonie 2017/2018. Do tygodnia 17. włącznie było to 993 145 ton, czyli aż o 102 058 ton więcej niż w, też bardzo dobrym, sezonie 2016/2017. Holendrzy eksportowali w tym sezonie cebulę do 152 krajów. Największym odbiorcą w chwili obecnej jest Senegal.

Pomimo rekordowego eksportu nastroje na holenderskim rynku cebuli są złe. Powodem jest fakt, że eksport ten był realizowany przede wszystkim w pierwszej połowie sezonu. Potem było znacznie gorzej, a ostatnie tygodnie przyniosły znaczący spadek cen. Jako tako sprzedaje się jeszcze cebula grubsza i lepsza jakościowo. Ale ta drobniejsza i ta jakościowo słabsza (a jest takiej w tym sezonie niemało) sprzedaje się źle.

Na rynku niemieckim mamy dość ostrą konkurencję cebuli rodzimej z tą importowaną z Holandii. Do tego dochodziła jeszcze cebula austriacka, ale ta już się kończy. Ceny cebuli w Niemczech pozostają generalnie stabilne i są na podobnym poziomie co w zeszłym roku. Wraz ze zmniejszaniem się zapasów rodzimych i pogarszaniem ich jakości większą role będzie odgrywał import młodej cebuli z południa Europy plus towar sprowadzany z półkuli południowej.

Rynek francuski z niecierpliwością czeka na cebulę z nowego zbioru. Zapasy rodzimego towaru ze zbioru 2017 roku praktycznie się we Francji skończyły.

Jeśli chodzi o rynek polski, to freshplaza.com nie ma nic konkretnego do powiedzenie na temat cebuli. W raporcie podnosi tylko kwestie protestów producentów ziemniaków i warzyw, zresztą podnosząc głównie kwestię sprzeciwu protestujących przeciwko importowi. Widać, że analitycy tamtego portalu nie wgłębiali się ani w stan polskiego rynku cebuli, ani w problematykę genezy protestów i postulatów, jakie protestujący stawiają.

W Chinach wystartował już nowy sezon cebuli. Wysokie zbiory sprawiły, że ceny tego warzywa ostro dołowały w Państwie Środka, ku rozczarowaniu tamtejszych producentów. W dodatku niekorzystne warunki agrometeorologiczne w wielu regionach uprawy cebuli sprawiły, że jakość tegorocznego zbioru jest gorsza niż w poprzednich latach. W wyniku tego cebula taka nie spełnia warunków do eksportu.

W Australii sezon cebuli w pełni. Tam szczyt zbiorów to okres między listopadem i kwietniem, zatem obecnie mamy taką fazę australijskiego sezonu, w której podaż cebuli jest najwyższa. W końcowej fazie zbiorów problemem jest susza.

W Izraelu sytuacja na rynku cebuli pozostaje stabilna. Obecne ceny to 1 euro za cebulę czerwona i 0,60 euro za białą. To typowy pułap cenowy w okresie wiosennym. Stabilizacja sytuacji na izraelskim rynku cebuli jest możliwa dzięki rozbudowanej nowoczesnej bazie przechowalniczej, która zapewnia całoroczne zaopatrzenie rynku w rodzima cebulę.

Nowy sezon cebuli zaczął się w Izraelu po okresie deszczowym w marcu. Sezon trwał zazwyczaj  do końca grudnia, ale dąży się do jego wydłużenia. Oczywiście na tamtejszym rynku dostępny jest też import. Chodzi tu o najwyższej jakości towar sprowadzany do tamtejszych marketów w okresie letnim. Producenci i naukowcy dążą do rozwoju technologii uprawy cebuli tak, aby zmniejszać konieczność importu.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE