Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 16 września 2019. Od wczoraj dodano 2848 ceny w 22 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Ukraina – maj przyniósł duży spadek cen cebuli

Ukraina – maj przyniósł duży spadek cen cebuli

Cebula
  |   Źródło:
Ci ukraińscy producenci, którzy trzymali cebulę do końca maja, w oczekiwaniu na rekordowy poziom cen, mocno się zawiedli, wynika z informacji portalu east-fruit.com.

Ukraińscy producenci, którzy trzymali cebulę do maja, oczekiwali rekordowych cen za swój produkt. Oczywiście nie było ich zbyt wielu, ale ci, którzy nie mieli czasu na sprzedaż produktów w szczytowych cenach na przełomie kwietnia i maja, teraz bardzo dynamicznie obniżają ceny, mając nadzieję na aktywację popytu i równocześnie liczą straty. Wczesna cebula stopniowo wypiera zeszłoroczną, a jej ceny również spadają bardzo szybko, więc sprzedaż tej zeszłorocznej staje się coraz trudniejsza, nawet po niskiej cenie.

Tylko w ubiegłym tygodniu ceny wczesnej cebuli spadły na Ukrainie o 39 procent, a zeszłorocznej - o 43 procent. Ogólnie rzecz biorąc, w maju cena cebuli ze zbiorów 2019 roku spadła średnio cztery razy! Wydaje się, że wielu rolników na południu Ukrainy prawidłowo orientowało się w sytuacji i postawiło na uprawy ozimej i wczesnej cebuli, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu podaży produktów z nowej uprawy w drugiej połowie maja.

Naturalnie, wzrost podaży cebuli powoduje spadek cen krajowych, a fakt, że gdy konsumenci preferują wysokiej jakości świeżą cebulę z nowej uprawy, wpływa na spadek cen cebuli „starej”. W związku z tym ci producenci, którzy nie sprzedawali cebuli po 25-30 UAH/kg, czyli około 1 USD (3,53 – 4,24 zł/kg) na przełomie kwietnia i maja, teraz muszą ją sprzedać za 7-9 UAH/kg, czyli 0,25-0,30 USD/kg (0,99 – 1,27 zł/kg).

Jednocześnie ceny nowej cebuli na Ukrainie spadły już tak dalece, że można mówić o możliwościach eksportu tych produktów do krajów UE.

Do niedawna tak wiele mówiono o sensacji w postaci niesamowicie wysokich cen cebuli. Wielu uważało to za zmowę, obwiniało rząd i wszystkich, ale nie było w tym sensacji - po prostu warunki klimatyczne w Europie w ubiegłym roku były tak samo niesamowite, jak późniejsze ruchy cen. Również obecne załamanie było do przewidzenia.

Jest jednak całkiem możliwe, że ceny cebuli ponownie gwałtownie wzrosną, przed rozpoczęciem zbierania późniejszych odmian nowej uprawy w sierpniu-wrześniu, ponieważ tak zwane „okna rynkowe” występują bardzo często na Ukrainie, kiedy kończy się zbiór odmian wczesnych i średnio późnych. Okazuje się, że podaż jest wtedy niewystarczająca, aby zaspokoić potrzeby rynku. Takie sytuacje zachęcają rolników do przedwczesnego zbioru późnej cebuli w celu uzyskania wysokiej ceny bez konieczności kładzenia cebuli do przechowywania.

Podobne
Cebula
2019-06-03 09:14
Regionalny rynek cebuli
Ceny cebuli wzrosły tylko w Mołdawii, informuje w swym raporcie o rynku cebuli w regionie Europy Wschodniej i Azji Środkowej portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-30 08:00
Rosja – tanieje „stara” cebula
Rosyjscy rolnicy są zmuszeni do obniżenia cen za zeszłoroczną cebulę, informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-29 08:30
Austria – cebula ozima opóźniona
Cebula ozima trafi na austriacki rynek z opóźnieniem. Co to oznacza dla tamtejszego rynku cebulowego?
czytaj więcej
Cebula
2019-05-24 11:38
Holandia – to już koniec rodzimej cebuli?
Zazwyczaj w maju Holendrzy mają jeszcze pokaźne zapasy rodzimej cebuli. Jednak w tym roku to importerzy rządzą na cebulowym rynku Holandii.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-24 09:55
Ukraina – ceny cebuli nadal spadają
Na rynku ukraińskim trwa trend spadkowy cen cebuli. Portal east-fruit.com pisze, o przyczynach tego stanu rzeczy.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.