Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 16 września 2019. Od wczoraj dodano 2848 ceny w 22 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Brakuje cukinii?

Brakuje cukinii?

Cukinia
  |   Źródło:
Koniec tygodnia przyniósł zmianę trendu cen cukinii w krajowym dużym hurcie. Z czego to wynika?

Jeszcze na początku bieżącego tygodnia hurtowe ceny polskiej cukinii szybko malały. Ciepła pogoda sprawiła, że podaż tego warzywa była wysoka, jak na tę początkową fazę sezonu. Ceny sprzedażowe w dużym hurcie, w środku bieżącego tygodnia znalazły się w przedziale 1,00 – 1,50 zł/kg, a w skupach spadły do 0,70 – 0,80 zł/kg.

Dla porównania, 13 czerwca 2017 roku średnia cena sprzedażowa w dużym hurcie była na poziomie 3,00 zł/kg i mieliśmy wyraźny deficyt cukinii. Winna była niekorzystna dla wegetacji tego warzywa pogoda. Teraz także pogoda przyczyniła się do nadpodaży i szybkiej redukcji cen.

W reakcji na to wielu producentów zaczęło likwidować uprawy cukinii nie widząc celowości zbioru i sprzedaży po tak niskich cenach. I faktycznie, podaż zaczęła spadać i to na tyle, że przełożyło się to na ceny. Trend spadkowy został zatrzymany i odwrócony. Dziś ceny sprzedażowe cukinii są na poziomie 1,30 – 1,50 zł/kg, a firmy skupujące cukinię dla hurtu i sieci muszą płacić 1,20 – 1,40 zł/kg i działać niemal bez marży.

Jednak na dłuższą metę długookresowy trend spadkowy nie jest do powstrzymania, bo podaż cukinii będzie rosła aż do szczytowego punktu sezonu. Z tym, że dla producentów jest kwestią istotną czy w tym szczycie ceny będą na poziomie 0,85 zł/kg średnio (jak w latach 2011 i 2012) czy 1,15 zł/kg średnio jak przed rokiem.

Podobne
Cukinia
2018-06-08 13:00
Cukinia – ciepła wiosna zbiła ceny
Krajowy sezon cukinii trwa od niedawna, ale pogoda sprawiła, że już od startu ma on inny przebieg niż w ostatnich dwóch – trzech latach.
czytaj więcej
Cukinia
2018-05-24 15:57
Jest już polska cukinia
Na rynek hurtowy trafiła cukinia z krajowych szklarni. Jednak, jak to na początku sezonu, jest jej niewiele, a ceny pozostają relatywnie wysokie.
czytaj więcej
Cukinia
2018-05-21 10:00
Holandia – żółta cukinia tańsza od zielonej
Ceny holenderskiej cukinii spadają, przy czym wygląda na to, że po raz pierwszy żółta cukinia może być tańsza od zielonej, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Cukinia
2018-04-24 09:00
Cukinia będzie droższa?
Sezon cukinii w Hiszpanii powoli zbliża się do końca, co przekłada się na wahania podaży i cen tego warzywa.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.