Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 16 września 2019. Od wczoraj dodano 3005 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Cukinia – taniej już nie będzie?

Cukinia – taniej już nie będzie?

Cukinia
  |   Źródło:
Czyżby szykowała nam się powtórka z ubiegłego roku i ceny cukinii powyżej średniej wieloletniej?

Ostatnie dni przyniosły w dużym hurcie wahania cen cukinii przeznaczonej na rynek świeży. Cukinia skupowana przez zakłady przetwórcze miała stabilne ceny między 0,70 – a 0,80 zł/kg za I klasę jakościową. Natomiast ta do detalu miała ceny zmienne, ale z zarysowująca się tendencją wzrostową.

W jej wyniku ceny sprzedażowe (z opakowaniem) znalazły się w przedziale 1,10 – 1,60 zł/kg, zależnie od regionu kraju i jakości towaru. To średnio 12,5 procent więcej od poziomu najniższego (druga połowa czerwca i ceny 1,00 – 1,40 zł/kg).

Szczyt sezonu dla krajowej cukinii przypada na przełom lipca i sierpnia, a więc już niedługo. Jeśli pogoda do tego czasu się nie poprawi i podaż nie wzrośnie, to może się okazać, że minimum sezonowe dla cen cukinii mamy już za sobą. Byłoby to powtórzenie scenariusza zeszłorocznego. Wtedy średnia w najniższym punkcie sezonu wyniosła 1,15 zł/kg.

Jednak taki scenariusz zakłada długi okres niekorzystnej pogody, co jest dość mało prawdopodobne (ale nie jest niemożliwe). Jeśli podaż cukinii w najbliższych dwóch tygodniach wzrośnie, to ceny mogą spaść na tyle, że średnia znajdzie się poniżej wspomnianego pułapu 1,15 zł/kg. Pytanie czy będzie to poniżej złotówki, jak w latach 2011 – 2016?

Podobne
Cukinia
2018-07-05 13:00
Francja – droższa cukinia
We Francji rosną ceny cukinii, pisze portal www.freshplaza.com. Powodem zwyżki cen jest spadek podaży tego warzywa.
czytaj więcej
Cukinia
2018-06-15 15:00
Brakuje cukinii?
Koniec tygodnia przyniósł zmianę trendu cen cukinii w krajowym dużym hurcie. Z czego to wynika?
czytaj więcej
Cukinia
2018-06-08 13:00
Cukinia – ciepła wiosna zbiła ceny
Krajowy sezon cukinii trwa od niedawna, ale pogoda sprawiła, że już od startu ma on inny przebieg niż w ostatnich dwóch – trzech latach.
czytaj więcej
Cukinia
2018-05-24 15:57
Jest już polska cukinia
Na rynek hurtowy trafiła cukinia z krajowych szklarni. Jednak, jak to na początku sezonu, jest jej niewiele, a ceny pozostają relatywnie wysokie.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.