Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 15 grudnia 2019. Od wczoraj dodano 1772 ceny w 13 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Droga cukinia z importu

Droga cukinia z importu

Cukinia
  |   Źródło:
Tegoroczny listopad przyniósł wysokie ceny importowanej cukinii. Dużo wyższe niż w tej samej fazie sezonu w roku ubiegłym.

Sytuacja na hurtowym rynku importowanej cukinii jest całkowitym przeciwieństwem tego, co działo się w tym segmencie w zeszłym roku. Wówczas sezon importowy startował z wysokimi cenami – średnia na początku października 8,50 zł/kg, ale szybko przyszedł trend spadkowy. W pierwszym tygodniu listopada 2017 roku średnia cena sprzedażowa zeszła już do 5,00 zł/kg.

W sezonie bieżącym mieliśmy relatywnie niskie ceny na starcie sezonu – na początku października średnia była na poziomie 4,50 zł/kg, a teraz ceny weszły do przedziału 6,50 – 7,50 zł/kg. W małym hurcie jest to nawet do 9,00 zł/kg. Ciekawa sytuacja, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że teraz mieliśmy analogiczny start sezonu jak dwa lata temu – z niskiego poziomu, a potem wzrost.

Wtedy, między listopadem 2016 i styczniem 2017 warunki pogodowe w Hiszpanii były bardzo niekorzystne dla upraw warzyw ciepłolubnych. Doprowadziło to do zapaści w podaży cukinii i dramatycznego wręcz wzrostu jej cen, bo średnia cena sprzedażowa osiągnęła w styczniu 2017 roku pułap 20,00 zł/kg! Jak widać rynek cukinii może przynieść bardzo duże niespodzianki, zwłaszcza w takich latach, jak ostatnie – z dużą skłonnością do pogodowych anomalii.

Podobne
Cukinia
2018-10-08 15:00
Turcja – straty na pomidorach odrobią cukinią?
Czy tureckim producentom uda się choć w części pokryć straty, jakie ponieśli w tym roku na produkcji pomidorów, korzystając z koniunktury na cukinię?
czytaj więcej
Cukinia
2018-09-17 17:00
Pogoda hamuje wzrost cen cukinii
Po upalnym sierpniu przyszedł ciepły wrzesień, co sprzyja wegetacji warzyw takich jak cukinia. Dzięki temu sytuacja cenowa na hurtowym rynku tego warzywa jest znacząco odmienna od tej z analogicznego okresu zeszłego roku.
czytaj więcej
Cukinia
2018-08-07 15:00
Wzrosną ceny cukinii?
Tegoroczne lato upłwało jak dtąd pod znakiem dość niskich cen cukinii. Czy teraz zacznie się to zmieniać?
czytaj więcej
Cukinia
2017-11-16 14:40
Ceny cukinii jeszcze w dół?
Listopad przyniósł stabilizacje hurtowych cen importowanej cukinii. Czyżby okres spokoju już się kończył?
czytaj więcej
Cukinia
2017-01-24 10:00
Rekordowo droga cukinia
Zima to okres, w którym na europejskim rynku warzywnym dominuje, jeśli chodzi o handel cukinia, import z Hiszpanii. W tym sezonie jednak ta dominacja jest w zasadzie tylko wirtualna. Jakie są konsekwencje takiego stanu rzeczy?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.