Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 24 września 2019. Od wczoraj dodano 3529 ceny w 30 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Chiny – rośnie eksport czosnku, ale…

Chiny – rośnie eksport czosnku, ale…

Czosnek
  |   Źródło:
Wysokie zbiory ułatwiły wzrost eksportu chińskiego czosnku, ale sytuacja na międzynarodowym rynku tego warzywa jest trudna, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.

Chiński czosnek cieszył się rekordowymi zbiorami w ciągu ostatnich dwóch lat, a w tym roku ten trend został utrzymany. Wzrasta też międzynarodowe zapotrzebowanie na chiński czosnek, a więc stale rośnie jego eksport. Eksportu, który w tym sezonie wyniósł 340 tysięcy ton, co oznacza wzrost o 8 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Jednak warunki na eksportowym rynku czosnku nie były wcale dobre w ciągu ostatnich kilku lat. Mimo że wolumen eksportu ponownie wzrósł w tym roku w porównaniu z ubiegłym rokiem, konkurencja również stała się bardziej zacięta. Ceny czosnku na rynkach wielu krajów są bardzo niskie. Istnieje, co prawda bardzo niewielka presja na wzrost cen czosnku, ale nie przynosi to zysków ani producentom tego warzywa, ani handlowcom. To nawet szkodzi zdrowemu rozwojowi przemysłu czosnkowego.

Indonezja na przykład wprowadziła nowe przepisy dotyczące importowanego czosnku, aby zachęcić do jego krajowej produkcji. Nowe regulacje nie tylko ograniczają wielkość importu, ale także wymagają od dostawców czosnku certyfikatu GAP i certyfikatu szwajcarskiego (SGS, trzecia organizacja egzaminacyjna). Te nowe przepisy zostały wdrożone w 2013 roku i miały ogromny wpływ na chiński przemysł czosnkowy. Cena chińskiego czosnku na rynku krajowym spadła o 10 procent.

Ponadto inne kraje przyjęły surowsze przepisy celne. Istnieje ponad 124 przepisów regulujących eksport chińskiego czosnku do krajów Unii Europejskiej. Poważne bariery ograniczają eksport czosnku chińskiego i ograniczają jego konkurencyjność na rynku międzynarodowym. Poza tym chiński przemysł czosnkowy podlega również ryzyku wynikającemu z wahań kursów walut.

Słowa kluczowe: czosnek, eksport czosnku, warzywa, Chiny

Podobne
Czosnek
2018-06-13 15:11
Hiszpania – kampania czosnku to katastrofa
Kampania wczesnego czosnku w Hiszpanii to katastrofa, pisze portal www.freshplaza.com powołując się na hiszpańskie źródła.
czytaj więcej
Czosnek
2018-05-24 13:22
Chiny – pogarsza się koniunktura na czosnek
Chiny to wciąż światowy lider w produkcji czosnku, ale wygląda na to, że po latach tłustych, gdy spekulacje wypchnęły ceny czosnku na bardzo wysokie poziomy, teraz przyszły lata chude i o wiele gorsza koniunktura.
czytaj więcej
2018-05-15 12:02
Światowy rynek czosnku pod silnym wpływem sytuacji w Chinach
W ciągu ostatniej dekady, ze względu właściwości aromatyczne jak i lecznicze zapotrzebowanie na czosnek w Europie stale rośle. Dyskonty  i sklepy wielkopowierzchniowe nadal często preferują tanie, białe odmiany czosnku z Chin, głównie ze względu na cenę. Jednocześnie rośnie popyt na czosnek czarny i wędzony. Wg. EUROSTAT w 2016 r. kraje Unii Europejskiej łącznie wyprodukowały ponad 333,7 tys. ton czosnku (wzrost o ponad 12,6% r/r), a wstępne dane wskazuj na dalszy wzrost produkcji w 2017 r. Natomiast w porównaniu do około 23 milionów ton produkcji światowej nie są to ilości znaczące. Największym producentem w Europie jest Hiszpania z produkcją ponad 274,7 tys. ton w 2017 r., następnie Rumunia, Włochy i Francja. W Polsce w 2016 r wyprodukowaliśmy ponad 16,1 tys. ton. Ze względu na uwarunkowania glebowe i klimatyczne szanse na zwiększenie ww. produkcji w Polsce są ograniczone - informuje Karolina Załuska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
czytaj więcej
Czosnek
2018-05-09 10:00
Hiszpania chce redukcji kwoty na import czosnku z Chin
Hiszpańscy producenci czosnku domagają się od władz UE zmniejszenia kwoty na import czosnku z Chin. Jako powód wskazują Brexit, informuje portal www.freshplaza.com powołując się na vocesdecuenca.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-04-11 10:00
Eksport czosnku w 2017 r.
Bardzo duży wzrost eksportu czosnku w 2017 roku. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Import czosnku
2018-04-09 20:21
Import czosnku w 2017 r.
Rośnie import czosnku do Polski. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.