Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Czosnek

0000-00-00 00:00
Pallium sativum, rodzina Liliaceae
Znany był odo dawna i trudno jest dokładnie określić miejsce jego udomowienia. Dziko rośnie w Kirgizji i Azji Środkowej. Do krajów słowiańskich dotarł poprzez Bizancjum. Jest byliną, ale w uprawie traktowany jest jako roślina jednoroczna. Słabo rozwinięty system korzeniowy składa się z wiązki korzeni przybyszowych, wyrastających z „piętki”, czyli dolnej części skróconej łodygi. Z górnej części piętki wyrastaja liście.

Cebula, czyli główka, składa się z pojedynczych ząbków, otoczonych łuską. Kwiatostan jest baldachem, w którym oprócz kwiatów znajduja się cebulki powietrzne, służące do rozmnażania.

Czosnek ma duże znaczenie jako przyprawa kuchenna oraz surowiec do wyrobu leków przeciwsklerotycznych i bakteriobójczych. Zawiera niewielkie ilości witaminy C, sole wapnia i żelaza oraz olejek czosnkowy o ostrym zapachu i silnym działaniu bakteriobójczym. Wyróżniamy grupę czosnków wytwarzających pędy kwiatostanowe i drugą – nie wytwarzającą tych pędów.
Lepiej od cebuli wytrzymuje niskie temperatury i może zimować w gruncie. Wymaga gleb żyznych, próchnicznych i woli stanowiska nasłonecznione, aby móc wykształcić większe główki.

Źródło: Z. Dobrakowska-Kopecka, R.W. Doruchowski, M. Gapiński „Warzywnictwo”


Zobacz więcej: Czosnek

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem