Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 12 lipca 2020. Od wczoraj dodano 1065 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Hiszpania – dramatyczna sytuacja na rynku czosnku

Czosnek
  |   Źródło:
Nowy sezon czosnku w Hiszpanii ma bardzo niekorzystny przebieg dla tamtejszych producentów tego warzywa, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.

"Sezon czosnku w ogóle nie idzie dobrze", mówi Alexis Mul z Ibergarlic z Cordoby o hiszpańskim sezonie czosnkowym. Holender, który od lat mieszka i pracuje w Hiszpanii. Co prawda fakt, że będzie w tym sezonie ciężko nie jest do końca zaskoczeniem, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę złą sytuację w sezonie zeszłorocznym. "Ale jest jeszcze gorzej niż się spodziewano", mówi Alexis Mul.

"Hiszpania weszła w tym roku w nowy sezon ze starymi zapasami, częściowo dlatego, że wielu rolników zasiało ponownie, mimo że mieli niesprzedane zapasy z poprzedniego zbioru. W rzeczywistości już od kilku lat nie dzieje się dobrze w Hiszpanii w sektorze czosnku. Główni producenci stracili dużo pieniędzy w ostatnich latach, a większość z nich ma na karku duże kłopoty. Naprawdę zastanawiam się, czy europejska produkcja czosnku może odzyskać kondycję", dodaje rozmówca.

"Hiszpania zawsze wyróżniała się charakterystycznym czosnkiem Morado z czerwonymi ząbkami i białą skórką. Ten czosnek jest bardziej aromatyczny, ma dłuższą trwałość i jest po prostu najlepszy. Na przykład nie jest porównywalny do czosnku chińskiego. Niestety wielu producentów zaprzestało produkcji tej odmiany, ponieważ jest droższa ze względu na mniejszy rozmiar i mniejszą plon z hektara"- mówi Alexis.

"W tym sezonie wszyscy skupili się właśnie na chińskim czosnku i imbirze. Chiński czosnek wystartował w tym sezonie bardzo niskimi cenami (również z powodu tego, że na rynku pozostało dużo czosnku z poprzedniego sezonu, a nowe zbiory były wysokie – przyp. red. fresh-market.pl). Teraz wydaje się, że ceny czosnku z Chin nieco się zwiększają", powiedział Alexis Mul (a to ułatwia Hiszpanom konkurowanie z Chińczykami – przyp. red. fresh-market.pl).

Podobne
Czosnek
2018-05-24 13:22
Chiny – pogarsza się koniunktura na czosnek
Chiny to wciąż światowy lider w produkcji czosnku, ale wygląda na to, że po latach tłustych, gdy spekulacje wypchnęły ceny czosnku na bardzo wysokie poziomy, teraz przyszły lata chude i o wiele gorsza koniunktura.
czytaj więcej
Czosnek
2016-04-22 13:00
Chiński czosnek będzie tańszy?
Rynek czosnku zwalnia, bo jego uczestnicy oczekują spadku cen, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Czosnek
2016-02-05 10:00
Czosnek – Hiszpanie wreszcie zadowoleni?
Sytuacja na światowym rynku czosnku zaczęła się wreszcie układać bardziej po myśli hiszpańskich producentów tego warzywa.
czytaj więcej
Czosnek
2015-08-03 15:00
Nowe wnioski na czosnek
Jest nowe rozporządzenie w sprawie wniosków dotyczących pozwolenia na wwóz czosnków na teren UE z państw trzecich.
czytaj więcej
Czosnek
2015-04-24 08:00
Argentyna – czosnek to główny towar eksportowy
Pomimo, że argentyński sektor produkcji czosnku niewątpliwie znajduje się w kryzysie, to czosnek wciąż stanowi główny wśród warzyw towar eksportowy Argentyny.
czytaj więcej
Czosnek
2014-05-30 10:00
Hiszpania – czosnek zaczyna nowy sezon
W Hiszpanii startuje nowy sezon czosnku. Nie będzie to łatwy sezon dla tamtejszych producentów, biorąc pod uwagę, jak niskie są już teraz ceny na rynku europejskim.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.