Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 10 lipca 2020. Od wczoraj dodano 4907 ceny w 37 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Hiszpania – dyferencjacja kluczem na rynku czosnku

Czosnek
  |   Źródło:
Dyferencjacja (odróżnienie się) to dla hiszpańskich producentów z El Ajero klucz do skutecznego konkurowania na rynku czosnkowym zdominowanym przez Chiny, czytamy na portalu www.freshplaza.com.

Rynek czosnku w ostatnim czasie nie stosuje się do przewidywalnych wzorców. Wahaj się tak bardzo, że ceny mogą się zmienić od 0,40 do 1,80 lub 1,90 euro za kilogram od jednego zbioru do drugiego.

W hiszpańskim firmie El Ajero producenci czosnku dążą do osiągnięcia długoterminowej rentowności i nie koncentrują się wyłącznie na teraźniejszości.

Chiny niewątpliwie wciąż dominują na globalnym rynku czosnku. To tam ustala się ceny, ponieważ Chińczycy produkuje 90 procent czosnku na świecie. Dobry rok w Chinach, to zły rok w Europie, a zły w Chinach podnosi ceny w Europie. Kiedy Chiny mają nadwyżkę, jest ona wysyłana głównie na rynki europejskie, a ceny spadają. Jeśli zaś chińscy eksporterzy sprzedają mniej, ceny w Europie idą w górę. Stąd opinia menedżera Carlosa Dobalo, aby skupić się na długoterminowej perspektywie. A nie wszyscy tak robią.

W El Ajero rozwijają produkcję ostrożnie, aby uniknąć niepowodzeń. Pięć lat temu z dwóch i pół miliona do trzech milionów kilo; później przekroczyli cztery miliony, a w dwóch ostatnich kampaniach osiągnięto już pięć milionów kilogramów czosnku.

Obecny sezon jest już drugim rokiem z nadprodukcją czosnku w skali globalnej. Okazjonalni producenci byli przyciągani wysokimi cenami płaconymi cztery lata temu, ale potem bańka pękła.

Aby przeżyć, producenci z rejonu El Ajero próbują odróżnić swój czosnek od chińskiego. Nie mogą konkurować z tamtym kosztami produkcji, ponieważ praca w Chinach jest o wiele tańsza, ale są w stanie zapewnić bezpieczeństwo żywności. Na przykład identyfikowalność czosnku kooperatywy Aceuchal pozwala konsumentowi końcowemu, poprzez skanowanie kodu kreskowego i sprawdzenie oznaczeń na danej partii, zidentyfikować producenta każdej główki czosnku.

Carlos Dobalo uważa, że ​​konieczne jest wyjaśnienie konsumentowi, iż istnieją różnice między tym, co robi się w Chinach, a tym, co robi się w Europie. Po dostarczeniu tych informacji konsumenci muszą zdecydować, czy preferują wyższą jakość, czy niskie ceny. W Chinach nie ma tylu ograniczeń fitosanitarnych, jak w Europie. Bezpieczeństwo żywności stało się więc wartością dodaną.

Kooperatywa Aceuchal sprzedaje głównie do Niemiec, Włoch i Francji. W Ameryce trafia do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Brazylii, a w Azji eksportuje czasami na Tajwan. Kooperatywę zawiązano w celu uniknięcia pośredników i wybrała ona model sprzedaży bezpośredniej. Mają niezbędną infrastrukturę do przechowywania i szeroką sieć handlową, która pozwala im na dystrybucję na kilku kontynentach. To jedyny sposób, by rosnąć w cieniu Chin.

Podobne
Czosnek
2018-10-31 15:45
Import czosnku po II. kw. 2018 r.
Spadek importu czosnku w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za drugi kwartał 2018 roku.
czytaj więcej
Czosnek
2018-10-19 13:52
Chiny – rekordowo tani czosnek
Ceny czosnku w Chinach spadły do najniższego poziomu od dziesięciolecia, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-10-04 13:53
Hiszpania – dramatyczna sytuacja na rynku czosnku
Nowy sezon czosnku w Hiszpanii ma bardzo niekorzystny przebieg dla tamtejszych producentów tego warzywa, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-09-14 15:00
Chiny – rekordowe zapasy czosnku
To dopiero wstępne prognozy, ale wygląda na to, że zapasy czosnku w Chinach osiągnęły rekordowy poziom, o czym można wnioskować na podstawie informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-09-07 15:00
Hiszpania – większy areał upraw czosnku
W sezonie 2017/2018 wzrosła powierzchnia dedykowana uprawom czosnku w hiszpańskiej Andaluzji, informuje portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-06-27 14:56
Argentyna – kłopoty na rynku czosnku
W Argentynie wciąż jest do sprzedania czosnek z zeszłego sezonu, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com. A to oznacza, że całości zeszłorocznego zbioru tego warzywa nie uda się już sprzedać.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.