Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 16 grudnia 2019. Od wczoraj dodano 2066 ceny w 13 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Hiszpania – kampania czosnku to katastrofa

Hiszpania – kampania czosnku to katastrofa

Czosnek
  |   Źródło:
Kampania wczesnego czosnku w Hiszpanii to katastrofa, pisze portal www.freshplaza.com powołując się na hiszpańskie źródła.

Pochmurna i deszczowa pogoda, która dominowała w Hiszpanii od końca maja, poważnie wpłynęła na kampanię zbioru wczesnego czosnku. Burze już spowodowały duże straty, a może być ich więcej. Nadmiar wilgoci na polach może spowodować zepsucie znacznej części zbiorów. Priorytetem w tym momencie jest wydobycie czosnku z gleby, lecz nie jest to możliwe we wszystkich przypadkach.

Perspektywy są ponure. Kampania wczesnego czosnku „będzie katastrofalna” - mówi prezes Narodowej Rady ds. Czosnku, Julio Bacete, który podkreśla, że ​​niestety "będzie to rok roszczeń ubezpieczeniowych".

Ponieważ grad i burze uderzyły w regionie La Mancha 29 maja, prcownicy Agroseguro (bezp.) nie mieli ani chwili wytchnienia. Czosnek jest jedną z najbardziej dotkniętych upraw. Był on już  gotowy do żniw, gdy na wielu obszarach odnotowano intensywne opady deszczu. Według Antonia Escudero, szefam sektora czosnku w ASAJA Cuenca i członka zarządu Stowarzyszenia Producentów i Sprzedawców Czosnku (ANPCA) stratami zostało dotkniętych ponad 7000 hektarów upraw. Ale prawdziwy rozmiar zniszczeń nie będzie pełny, dopóki nie rozpocznie się proces sortowania.

Czosnek, który jest obecnie zbierany, jest generalnie  zdrowy, ale problem to nadmiar wilgoci, która jest w ząbkach. Sprawi ona, że skórka będzie odpadać, gdy tylko wyschnie. To, wraz z trudnościami, jakie może spowodować nadmiar błota w procesie zbioru, z pewnością doprowadzi do wielu odrzutów przy sortowaniu. Niewątpliwie obniży to cenę rynkową produktu i spowoduje wyższe koszty pracy. Innym problemem jest to, że woda może gromadzić się między liśćmi a łodygą, co powoduje rozprzestrzenianie się bakterii, a te z kolei powodują zmiany koloru w dotkniętych warstwach. Zostało to już zauważone na wielu polach, jak twierdzi Julio Bacete.

W przeciwieństwie do wczesnego czosnku, deszcze są korzystne dla czosnku fioletowego, odmiany regionu La Mancha w Las Pedroñeras, która jest zarejestrowana i ma chronioną nazwę. Rozwój wegetatywny tej odmiany ma miejsce w innym okresie, więc wciąż jest czas na skorzystanie z dodatkowej wody. W tym przypadku jednak problemem są niskie temperatury. Brak ciepła w połączeniu z wilgocią jest odpowiednią pożywką dla grzybów takich jak Blanquilla, która została już wykryta na wielu polach. W obliczu tej sytuacji, zarówno ASAJA, jak i Narodowa Rada ds. Czosnku ostrzegają producentów, prosząc ich uważne obserwowanie wegetacji i stosowanie koniecznych zabiegów zapobiegawczych, aby powstrzymać grzyby i inne szkodniki.

Podobne
Czosnek
2018-05-24 13:22
Chiny – pogarsza się koniunktura na czosnek
Chiny to wciąż światowy lider w produkcji czosnku, ale wygląda na to, że po latach tłustych, gdy spekulacje wypchnęły ceny czosnku na bardzo wysokie poziomy, teraz przyszły lata chude i o wiele gorsza koniunktura.
czytaj więcej
2018-05-15 12:02
Światowy rynek czosnku pod silnym wpływem sytuacji w Chinach
W ciągu ostatniej dekady, ze względu właściwości aromatyczne jak i lecznicze zapotrzebowanie na czosnek w Europie stale rośle. Dyskonty  i sklepy wielkopowierzchniowe nadal często preferują tanie, białe odmiany czosnku z Chin, głównie ze względu na cenę. Jednocześnie rośnie popyt na czosnek czarny i wędzony. Wg. EUROSTAT w 2016 r. kraje Unii Europejskiej łącznie wyprodukowały ponad 333,7 tys. ton czosnku (wzrost o ponad 12,6% r/r), a wstępne dane wskazuj na dalszy wzrost produkcji w 2017 r. Natomiast w porównaniu do około 23 milionów ton produkcji światowej nie są to ilości znaczące. Największym producentem w Europie jest Hiszpania z produkcją ponad 274,7 tys. ton w 2017 r., następnie Rumunia, Włochy i Francja. W Polsce w 2016 r wyprodukowaliśmy ponad 16,1 tys. ton. Ze względu na uwarunkowania glebowe i klimatyczne szanse na zwiększenie ww. produkcji w Polsce są ograniczone - informuje Karolina Załuska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
czytaj więcej
Czosnek
2018-05-09 10:00
Hiszpania chce redukcji kwoty na import czosnku z Chin
Hiszpańscy producenci czosnku domagają się od władz UE zmniejszenia kwoty na import czosnku z Chin. Jako powód wskazują Brexit, informuje portal www.freshplaza.com powołując się na vocesdecuenca.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-04-11 10:00
Eksport czosnku w 2017 r.
Bardzo duży wzrost eksportu czosnku w 2017 roku. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Import czosnku
2018-04-09 20:21
Import czosnku w 2017 r.
Rośnie import czosnku do Polski. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.