Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Niepewność na rynku kapusty pekińskiej

2018-02-19 18:50

Tak źle dawno nie było na rynku kapusty pekińskiej. W ciągu poprzednich dziewięciu sezonów, co widać na naszym wykresie, był tylko jeden jeszcze gorszy sezon – 2012/2013, ze średnią ceną w drugiej połowie lutego na poziomie zaledwie 0,95 zł/kg. Teraz ceny sprzedażowe to 1,10 – 1,20 zł/kg, co daje średnia 1,15 zł/kg.

wykres

Ceny w skupie spadły do 0,65 – 0,80 zł/kg, zależnie od rejonu kraju i jakości towaru. Popyt przez ostatnie tygodnie był bardzo słaby, eksport prawie staniał. W takiej sytuacji nie dziwi wzrost niepewności wśród uczestników rynku „pekinki”.

Zwłaszcza, że wielu producentów ma ogromne problemy z jakością. „Pekina” w chłodniach zaczyna płynąć. Czas najwyższy by zacząć intensywną sprzedaż. A tu nic. Producenci zastanawiają się co będzie dalej. Czy wiosną trzeba będzie wywozić towar na pole?

Faktycznie, sezon jest bardzo trudny. Ceny, niezłe jeszcze w grudniu, teraz wypadają dużo mniej korzystnie (to też widać na wykresie). Wielu rolników szuka winnych takiego stanu rzeczy.

Ale chłodna analiza sytuacji pokazuje jasno, że głównym „winowajcą” jest wzrost produkcji. I to nie tylko w Polsce. Swoją rozwijają też Rosjanie czy Ukraińcy. I jak się zdarzy rok, że wszędzie jest urodzaj (a taki był rok 2017), to potem na rynku robi się bardzo ciasno, a ceny lecą na łeb, na szyję. Są też i tacy, którzy grają na zniżkę cen. Podtrzymują nastrój niepewności, aby taniej kupić. I są producenci, którzy się na to łapią. Cóż, tak jest, gdy analizę zastępują emocje.

A jakie są szanse na wzrost cen w kolejnych tygodniach? Pewne są i wiążą się one ze wzrostem cen w Rosji. tam podaż ładnej kapusty kurczy się, ale trzeba brać poprawkę na fakt, że proces ten w tym sezonie przebiega wolniej (zapasy były wyższe). Na razie ceny znów, po lutowym dołku ciągną do poziomu 60 rubli/kg (3,55 zł/kg), chociaż należy mieć świadomość, że i za 25 rubli (1,48 zł/kg) można coś w tamtejszym hurcie dostać. Jakiej jakości to inna sprawa. Ceny w Rosji rosną powoli, więc efekt tego trendu nie przełoży się od razu na rynek polski. Gdy jednak dojdą do odpowiedniego pułapu, co będzie oznaczało niski stan podaży, to handel ożyje. Oczywiście wymagania jakościowe będą duże.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE