Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 29 maja 2020. Od wczoraj dodano 3246 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Białoruś kupuje kapustę w Kazachstanie

Kapusta
  |   Źródło:
Kapusta z południa Kazachstanu nie zostanie zmarnowana - rozpoczęły się jej dostawy na Białoruś.

Zbiory kapusty w południowych regionów Kazachstanu, które mogły się zmarnować z powodu trudności wynikających z epidemii koronawirusa, zostaną wywiezione na Białoruś, donosi Sputnik, powołując się na regionalny serwis informacyjny regionu turkiestańskiego. Wcześniej farmerzy z południowego Kazachstanu alarmowali , ponieważ 250 tysięcy ton kapusty marniało na polach z powodu niemożności ich sprzedaży.

Według tych informacji biznesmen Hussein Baburow kupił 500 ton kapusty od lokalnych rolników. Pierwsze 200 ton zostało już odprawione i wysłane na Białoruś. Biorąc pod uwagę, że każda ciężarówka może pomieścić do 20 ton produktów rolnych, to 40-60 ton jest eksportowanych dziennie.

Kapusta załadowana ciężarówkami-chłodnie przybywa na Białoruś w pięć dni. Kupcy, którzy otrzymali kazachską kapustę, wysyłają towary do innych miast.

Według rolnika Amantaja Sarybajewa załadowanie ciężarówki warzywami kosztuje 1 milion tenge na hektar, w tym wynagrodzenie pracowników. „Koszt ciężarówek podróżujących za granicę wynosi 1600 USD. Oczywiście bieżące przychody są niższe niż w ubiegłym roku. Jesteśmy jednak zadowoleni z tych wskaźników”, powiedział rolnik.

Kierowcy ciężarówek przekraczają granicę bez żadnych przeszkód. Najważniejsze jest sprawdzenie temperatury ciała za pomocą kamery termowizyjnej. „Pandemia nie wpływa na naszą pracę”, mówi jeden z kierowców ciężarówek. Rząd obiecał, że pomoże rolnikom, którzy stracą zbiory kapusty

Ogólnie rzecz biorąc, w tym roku w regionie turkiestańskim Kazachstanu planuje się wyprodukować 300 tys. ton kapusty, z czego 250 tys. ton zostanie wyeksportowanych, a 50 tys. ton zostanie sprzedanych na rynku krajowym.

Problem z kapustą

Pod koniec kwietnia rolnicy w regionie turkiestańskim zaapelowali do rządu o pomoc w uratowaniu upraw kapusty, która z powodu niemożności eksportu do Rosji po prostu marniała na polach. Rolnicy poprosili ludzi, aby zbierali warzywa dla siebie za darmo.

W regionie wyprodukowano 250 tys. ton kapusty, a ze względu na nadwyżkę podaży na rynku jej cena spadła do 10-15 tenge za kilogram. Zwrócono uwagę, że rynek krajowy nie będzie w stanie przyjąć tak dużej ilości kapusty.

Według rządu deficyt magazynów na warzywa w kraju wynosi około 70 procent potrzeb w tym zakresie, a w niektórych regionach odsetek ten sięga 90 procent. Prowadzi to do dużych strat produktów i niemożności ich przechowywania przez długi czas.

Podobne
Kapusta
2020-05-08 09:00
Kapusta młoda – ceny nieco w górę, ale…
Na hurtowym rynku młodej kapusty w Polsce mamy teraz dość dużą zmienność cen. A jak to wygląda na tle poprzednich sezonów?
czytaj więcej
Kapusta wczesna
2020-04-30 13:00
Rosja – zimna wiosna opóźnia sezon wczesnej kapusty
Kapusta z nieogrzewanych szklarni pojawi się na rynku rosyjskim nie wcześniej niż w pierwszej dekadzie maja, czyli średnio 2-3 tygodnie później niż zwykle.
czytaj więcej
Kapusta
2020-04-30 11:00
Ceny białej kapusty znów „siadły”
Końcówka sezonu białej kapusty zapowiada się dość nieciekawie. Jej ceny w polskim hurcie znowu spadły.
czytaj więcej
Kapusta
2020-04-29 15:00
Kazachstan- kapusta ma zamkniętą drogę do Rosji
Z powodu ograniczeń kwarantanny wynikającej z pandemii koronawirusa Rosja nie kupuje kapusty w Kazachstanie.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.