Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Kapusta biała – jaka cena na wiosnę?

2019-01-21 10:00

Jak już niejednokrotnie pisaliśmy na łamach portalu www.fresh-market.pl, prognozowanie rozwoju sytuacji w tak nietypowym sezonie jak bieżący, to sprawa wyjątkowo trudna. Mimo to warto się zastanowić nad tym, jakie czynniki zaważą o poziomie hurtowych cen białej kapusty w kolejnych miesiącach.

Styczeń przyniósł dużą aktywizację handlu w segmencie kapusty białej na polskim rynku świeżych warzyw. Wysoki popyt na to warzywo sprawił, że jego ceny przez ostatnie tygodnie dynamicznie szły w górę. Obecnie ceny sprzedażowe w dużym hurcie to dla kapusty w jakości marketowej 1,30 – 1,70 zł/kg. Daje to średnią cenę sprzedażową na poziomie 1,50 zł/kg, o połowę wyższą niż na początku stycznia.

wykres

Jak widać na naszym wykresie, dynamika ostatnich zmian była na tyle duża, że średnia cena znalazła się powyżej rekordowego pułapu z sezonu 2010/2011. Daje to producentom kapusty asumpt do optymistycznego spojrzenia na dalszą cześć sezonu.

I faktycznie, wielu rolników jest zdania, że w kolejnych miesiącach kapusta nadal będzie drożeć, że trend ten utrzyma się do wiosny. Swoje przekonanie opierają na przeświadczeniu o niskiej podaży kapusty. Na pewno jest w tym argumencie sporo racji. Zbiory na starcie były niższe, do tego popyt przez większą część sezonu był dobry. Teraz jest on wysoki. Widoki na podtrzymanie wzrostu są więc realne.

Jednocześnie nie wolno zapominać o psychologii w całym procesie sprzedaży. Wiadomo bowiem, że im wyższy popyt bieżący i im wyższa dynamika wzrostu cen, tym rośnie wśród producentów skłonność do wstrzymywania wyprzedaży zapasów. Innymi słowy rośnie liczba rolników, którzy uważają, że skoro teraz drożeje, to korzystniej będzie się wstrzymać i sprzedać później, przy jeszcze wyższych cenach. Później, czyli na wiosnę.

A to buduje podłoże do zjawiska zwanego w samoniszczącą się prognozą. Skoro takich, wstrzymujących sprzedaż producentów, będzie dostatecznie dużo, to rynek będzie przez tygodnie funkcjonował w warunkach sztucznego niedoboru, a potem trafi nań skumulowana podaż „zaoszczędzonej” kapusty, co negatywnie odbije się na cenach. Ryzyko takiego scenariusza jest znaczne, co pokazało wiele poprzednich „drogich” sezonów, łącznie z przywołanym powyżej sezonem 2010/2011.

Zobacz więcej: Kapusta

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE