Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 25 czerwca 2019. Od wczoraj dodano 2060 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Rosja – ceny białej kapusty jeszcze w górę

Rosja – ceny białej kapusty jeszcze w górę

Kapusta
  |   Źródło:
W Rosji szybko drożeje biała kapusta, informuje portal www.fruit-inform.com.

Zgodnie z danymi z codziennego monitoringu cenowego projektu „APK-Inform: Warzywa i owoce” tylko od początku bieżącego tygodnia biała kapusta w Rosji podrożała w hurcie średnio o 15 procent. Obecnie rolnicy w głównych regionach produkcji tego warzywa oferują ją po 10 - 16 rubli/kg, to jest 0,15  -0,24 USD/kg (0,56 – 0,90 zł/kg) w zależności od jakości. Natomiast pod koniec minionego tygodnia roboczego ceny tych warzyw wahały się między 8 a 15 rubli/kg, czyli 0,12 - 0,23 USD/kg (0,45 – 0,84 zł/kg).

Powodem wzrostu cen, według uczestników rosyjskiego rynku, jest ograniczona podaż kapusty. Duże gospodarstwa produkcyjne wolą składować większość plonów w magazynach i wprowadzać na rynek tylko nadwyżki i taką kapustę, która nie nadają się do przechowywania. Jednocześnie firmy hurtowe wykazują bardzo duże zainteresowanie zakupem kapusty i są gotowe do podniesienia cen skupu.

Warto dodać, że w tej chwili kapusta w Rosji jest 2 razy droższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednocześnie gracze rynkowi nie wykluczają, że na początku przyszłego tygodnia jej ceny mogą wzrosnąć jeszcze bardziej.

Komentarz redakcji fresh-market.pl

Oczywiście rynek rosyjski jest z politycznych względów wciąż zamknięty dla warzyw z Polski i szerzej z UE. Nie znaczy to jednak, że został on całkowicie odseparowany, bo nadal funkcjonuje w ramach rynku globalnego. A w tym globalnym wymiarze rynki krajowe są naczyniami połączonymi, nawet wtedy, gdy politycy stawiają przeszkody w swobodnym przepływie towarów.

Tak jest i w tym przypadku. Kapusty w Rosji jest mało, podobnie na Białorusi i na Ukrainie. Nie inaczej jest w krajach UE. Oznacza to, że w zimie będzie to towar bardzo poszukiwany na wschodzie, nawet jeśli teraz ogranicza się sprzedaż bieżącą i gromadzi zapasy na później. Pamiętać też trzeba, że Rosja wciąż ma ubogą bazę nowoczesnego przechowalnictwa, więc w końcówce zimy i wiosną sytuacja może być bardzo trudna, a to pośrednio odbije się też (via Białoruś) na rynku unijnym i ukraińskim.

Podobne
Kapusta
2018-10-09 11:50
Łódzkie – mniej aktywny rynek kapusty
Jak wygląda sytuacja na hurtowym rynku kapust w województwie łódzkim?
czytaj więcej
Kapusta
2018-10-08 11:50
Mazowsze – ceny kapust nadal stabilnie
Jak kształtują się ceny kapust na mazowieckim rynku hurtowym?
czytaj więcej
Kapusta
2018-10-05 13:46
Niemcy – brakuje kapusty do przetwórstwa
W niemieckim przemyśle przetwórczym występują niedobory czerwonej, białej i włoskiej kapusty, informuje portal www.freshplaza.com, powołując się na Top Agrar.
czytaj więcej
Kapusta
2018-10-04 10:50
Małopolska – jakie ceny kapusty?
Jak wygląda sytuacja na hurtowym rynku kapust w województwie małopolskim?
czytaj więcej
Kapusta
2018-10-03 10:00
Ukraina – mało kapusty, ale…
Jak wygląda sytuacja na ukraińskim hurtowym rynku kapusty białej na początku października?
czytaj więcej
Kapusta
2018-09-28 13:10
Małopolska – ceny kapust tym razem bez zmian
Jak wygląda sytuacja na hurtowym rynku kapust w województwie małopolskim?
czytaj więcej
Kapusta
2018-09-26 16:39
Kapusta biała – jakość pod znakiem zapytania
Jak będzie wyglądać okres zimowo-wiosenny na hurtowym rynku kapusty białej? Kluczowa w tym roku będzie jakość tego, co uda się zebrać z pól.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.