Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 29 stycznia 2020. Od wczoraj dodano 4248 ceny w 31 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Warzywa  »  Kapusty  »  Rosja – drożeje biała kapusta

Rosja – drożeje biała kapusta

Kapusta
  |   Źródło:
Rosyjscy rolnicy zaczęli podnosić ceny białej kapusty.

Według ekspertów z projektu EastFruit, od początku tego tygodnia rosyjscy rolnicy zaczęli stopniowo zwiększać ceny białej kapusty. Wcześniej wzrost cen był prawie niemożliwy ze względu na regularne dostawy do centralnych regionów kraju taniej kapusty z Republiki Dagestanu (autonomiczna jednostka na południu Rosji – przyp. tłum.).

Jednak w tym tygodniu rolnicy z Dagestanu prawie zakończyli sprzedaż odmian wczesnej kapusty, co spowodowało zmniejszenie podaży tego warzywa na rynkach południowych i centralnych regionów kraju.

Rolnicy w południowych i centralnych regionach Rosji oferują kapustę na sprzedaż w cenie 8-16 rubli/kg (0,13-0,25 USD/kg), co jest średnio o 19% droższe niż tydzień wcześniej.

Warto również zauważyć, że wzrost cen w tym tygodniu odnotowano w gospodarstwach Dagestanu. Obecnie resztki wczesnej kapusty są oferowane przez rolników republiki w wysokości 8-10 rubli/kg, czyli 0,13-0,16 USD/kg (0,48-0,630 zł/kg), podczas gdy w zeszłym tygodniu sprzedawano ją najczęściej po 5-6 rubli/kg, to jest 0,08-0,10 USD/kg (0,30-0,36 zł/kg po aktualnym kursie średnim).

Przyczyną wzrostu cen, według rolników, było zmniejszenie podaży kapusty białej na rynku z powodu działania czynnika sezonowego. Sezon zbierania kapusty wczesnych odmian w gospodarstwach rolnych dobiega końca, podczas gdy producenci nie rozpoczęli jeszcze masowego zbioru produktów późniejszych odmian. Jednocześnie popyt na kapustę jest dziś dość wysoki, co również powoduje wzrost cen w tym segmencie.

Należy pamiętać, że w tej chwili kapusta w Rosji jest już średnio o 33 procent droższa niż w tym samym dniu ubiegłego roku. Producenci twierdzą jednak, że jest to zjawisko przejściowe i przewidują, że kapusta zacznie tanieć, gdy tylko dostawa produktów średnich odmian stanie się powszechna.

Podobne
Kapusta
2019-07-10 15:19
Brakuje młodej kapusty
Chociaż pogoda odpuściła, to sytuacja na rynku białej kapusty w Polsce jest nadal kryzysowa.
czytaj więcej
Kapusta
2019-07-03 08:00
Import kapusty w I kw. 2019 r.
Znaczący wzrost importu kapusty w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za pierwszy kwartał 2019 roku.
czytaj więcej
Kapusta
2019-07-02 14:00
Mało młodej kapusty
Ponad trzydziestostopniowe upały negatywnie wpływają na uprawy warzywne. Ucierpiała również produkcja kapusty młodej.
czytaj więcej
Kapusta
2019-07-02 09:00
Eksport kapusty w I kw. 2019 r.
Wzrost eksportu kapusty w relacji rok do roku, ale tylko w ujęciu wartościowym. Analizujemy dane GUS za pierwszy kwartał 2019 roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.