Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 23 sierpnia 2019. Od wczoraj dodano 4750 ceny w 35 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Ukraina – kapusta rekordowo droga

Ukraina – kapusta rekordowo droga

Kapusta
  |   Źródło:
Ceny białej kapusty na Ukrainie pobiły historyczny rekord, informuje portal east-fruit.com.

Zapasy białej kapusty ze zbiorów w 2018 roku w ukraińskich gospodarstwach są już na wyczerpaniu, co według analityków projektu EastFruit powoduje dalszy wzrost cen tego warzywa. Jednocześnie podkreślają, że w wyniku tego trendu ceny kapusty na Ukrainie ustanowiły nowy rekord w całej historii kraju od uzyskania niepodległości.

Od początku bieżącego tygodnia biała kapusta na rynku ukraińskim podrożała średnio o 9 procent, a obecnie tamtejsi rolnicy oferują ją na sprzedaż w cenach od 16 do 18 UAH/kg, czyli 0,60 - 0,67 USD/kg (2,27 – 2,55 zł/kg). Obecnie kapusta na Ukrainie jest średnio 3,5 razy droższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Przypominamy również, że wcześniej rekord cenowy dla fazy sezonu w pierwszej połowie kwietnia padł w 2011 roku, kiedy ceny te sięgnęły pułapu 10,50 UAH/kg.

Pozytywny trend cenowy według opinii uczestników rynku wiąże się ze zwiększonym popytem w kontekście sezonowej redukcji podaży. Zauważają oni jednak, że cały dostępny wolumen jest sprzedawany wyłącznie na rynku krajowym, podczas gdy eksporterzy nie wykazują zainteresowania zakupem kapusty.

Niemniej jednak eksperci z branży nie wykluczają, że w najbliższej przyszłości tempo wzrostu ceny białej kapusty ubiegłorocznej na Ukrainie może się zmniejszyć. Argumentują oni swoją opinię zwiększaniem podaży kapusty z nowej uprawy. Obecnie na ukraińskim rynku dostępna już jest młoda kapusta z Macedonii i Uzbekistanu. Wczesna kapusta z Uzbekistanu jest oferowana po 25 - 26 UAH/kg, czyli 0,93 - 0,97 USD/kg (3,55 – 3,69 zł/kg), zaś kapusta importowana z Macedonii  po 28 - 30 UAH/kg, czyli 1,05 - 1,12 USD/kg (3,97 – 4,26 zł/kg).

Ponadto w tym tygodniu również rolnicy z Zakarpacia zaczęli zbierać kapustę. Towar ten jest oferowany przez gospodarstwa indywidualne w małych partiach po 25 - 28 UAH/kg, czyli 0,93 - 1,05 USD/kg (3,55 – 3,97 zł/kg). Jednak już w przyszłym tygodniu producenci w regionie zamierzają wejść na rynek bardziej masowo, co nieuchronnie będzie miało negatywny wpływ na ceny w segmencie ubiegłorocznej kapusty.

Podobne
Kapusta
2019-04-11 10:00
Rosja – szybko rośnie podaż młodej kapusty z importu
W tym tygodniu rosyjscy hurtownicy wyraźnie zwiększyli ilości młodej kapusty sprowadzanej z Uzbekistanu i Iranu, informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Kapusta
2019-04-08 12:00
Szaleństwo na rynku białej kapusty
Polski hurtowy rynek białej kapusty po prostu oszalał. Trudno inaczej opisać jego obecne realia cenowe. Czegoś takiego nie pamiętają najstarsi ludzie z tej branży.
czytaj więcej
Kapusta
2019-04-05 08:02
Ukraina – ceny kapusty jeszcze do góry
Wysoki popyt pozwala ukraińskim rolnikom podnosić ceny białej kapusty, informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.