Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 25 maja 2020. Od wczoraj dodano 1982 ceny w 13 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Holandia – dobry popyt na pomidory

Pomidory
  |   Źródło:
„W ostatnich kilku tygodniach rynek był dobry dla holenderskich pomidorów”.

Holenderskie pomidory uprawiane z doświetlaniem sprzedają się bardzo dobrze w tym roku. Tak uważa Bart Zeevenhoven z holenderskiej hurtowni Scherpenhuizen. „Ceny gwałtownie wzrosły po okresie świątecznym. Inne kraje produkcyjne musiały poradzić sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Z powodu zbyt małej ilości światła produkcja doświetlanych upraw była również niższa. W rezultacie ceny były wysokie przez około cztery lub pięć tygodni”.

Wzrost uprawy poza sezonem, możliwy dzięki lampom HPS lub LED, odgrywa istotną rolę w cenie holenderskiego pomidora gałązkowego. Zauważył to Bart, który jest kierownikiem działu zakupów w Scherpenhuizen. „Jeszcze kilka lat temu wzrost cen tych pomidorów był normą. Do końca stycznia zrosły one do 10 euro. Tak już nie jest. Jest to spowodowane wyłącznie ekspansją upraw doświetlanych. Podaż pomidorów gałązkowych z takich upraw znacznie wzrosła”.

„Ekstremalne warunki pogodowe coraz częściej zdarzają się w krajach takich jak Maroko i Hiszpania. W nadchodzących latach spodziewam się zatem większego popytu na holenderskie pomidory uprawiane z doświetlaniem. Tego rodzaju uprawę można przecież lepiej kontrolować”, mówi Bart.

Scherpenhuizen oferuje cały pakiet pomidorów TOV, pomidorów cherry i pomidorów koktajlowych. Wszystkie są uprawiane z doświetlaniem.

Produkt hiszpański nie najlepszej jakości
„Podaż pomidorów z Hiszpanii była niska w ostatnich tygodniach. Teraz nadchodzi nieco więcej produktów. Ale ostatnio pod względem jakości pomidory hiszpańskie nie był najlepsze”. Według Barta trudno jest ocenić, jak rozpocznie się tradycyjny sezon holenderski. „Początek zależy w dużej mierze od sytuacji w Hiszpanii i Maroku”.

„Wygląda na to, że początek roku będzie dobry dla papryki. Jest to spowodowane mniejszą liczbą nasadzeń. Pierwsze zielone papryki pojawiają się teraz na całym rynku. Kilka tygodni temu prawie nie było żadnych ogórków. Miały ceny 1,10 do 1,20 euro za sztukę. Jednak jeśli chodzi o ogórki, wiadomo, że ich ceny łatwo spadają. Teraz sprzedają je po około 0,50 euro”.

Według kupujących istnieje ogólne zapotrzebowanie. „Jest to odzwierciedlane w cenach bieżących. Wszystkie kraje mają się dobrze. Holandia, Belgia, Niemcy i Wielka Brytania prowadzą uprawy o wysokiej wartości. Poza tym w innych krajach europejskich występuje duża konkurencja ze strony lokalnych gospodarstw uprawianych na wolnym powietrzu .”

„Są to kraje takie jak Węgry i Rumunia. Jak tylko pogoda się zmieni, kraje te jako pierwsze pukają do drzwi Holandii. Ale jeśli pogoda się utrzyma, kraje te będą miały znaczną własną produkcję ,” podsumowuje Bart.

Podobne
Cebula
2020-02-10 08:03
Holandia – ceny cebuli w dół, ale…
Holenderski rynek cebuli znalazł się na rozdrożu. Dlaczego i jak to się objawia – o tym poniżej.
czytaj więcej
Holandia – drogie nie tylko ogórki
2020-01-24 11:00
Holandia – drogie nie tylko ogórki
W Holandii ceny importowanych ogórków, bakłażanów i cukinii pozostają wysokie.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.