Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest czwartek 12 grudnia 2019. Od wczoraj dodano 3830 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Regionalny rynek pomidorów i ogórków

Regionalny rynek pomidorów i ogórków

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Piętnasty tydzień roku przyniósł, w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wyraźny trend spadkowy cen ogórków szklarniowych. Na rynku pomidorów nie było tak jednoznacznego kierunki zmian cenowych, wynika z raportu portalu east-fruit.com.

Prognozy analityków EastFruit dotyczące stabilizacji cen na rynku czerwonego okrągłego pomidora szklarniowego na Ukrainie były w pełni uzasadnione. Po znacznym wzroście cen tydzień wcześniej, w okresie sprawozdawczym ceny nie tylko przestały rosnąć, ale nawet spadły. Zmniejszenie dostaw z Turcji i nieznaczne ilości lokalnych pomidorów nadal są istotnymi czynnikami, ale wysokie ceny sięgające prawie 2,0 USD/kg mają znaczący wpływ na aktywność konsumentów. Aby wznowić poprzednie wskaźniki sprzedaży, operatorzy zostali zmuszeni do obniżenia cen sprzedaży, a ich zdaniem trend spadkowy może być kontynuowany w przyszłości.

Najwyższe w skali regionu ceny pomidorów szklarniowych utrzymują się na rynku Federacji Rosyjskiej, a najbardziej interesujący jest fakt, że w omawianym tygodniu ceny te w Rosji nawet nieznacznie wzrosły, a średnia osiągnęła poziom 2,48 USD/kg. Operatorzy rynku rosyjskiego tłumaczą ten wzrost faktem, że lokalnego pomidora jest za mało, aby w pełni zaspokoić popyt. Równolegle firmy importujące zgłosiły spadek podaży pomidorów z zagranicy, a ceny tego importu w ciągu tygodnia były wyrażone nawet o rząd wielkości wyżej niż ceny lokalne. W rezultacie, pod koniec tygodnia, pomidor szklarniowy w Rosji był już sprzedawany o 33 procent drożej niż rok temu, a uczestnicy rynku spodziewają się obniżki cen w najbliższej przyszłości, ponieważ przy obecnych cenach produktów aktywność kupujących prawdopodobnie znacznie spadnie.

Najtańsze czerwone okrągłe pomidory szklarniowe w tym tygodniu były oferowane na rynkach Gruzji i Mołdawii, gdzie średnie ceny tych produktów nie przekraczały odpowiednio 1,3 USD i 1,48 / kg.

Rynek ogórków był bardzo aktywny w omawianym tygodniu, mówią analitycy EastFruit. Jednocześnie aktywność ta nie była spowodowana popytem ze strony nabywców, ale ogólnym wzrostem podaży. W większości monitorowanych krajów zbiory ogórka były już w pełnym toku, a nowe partie produktów nadal napływały na rynek.

Maksymalny spadek cen długiego, gładkiego ogórka szklarniowego odnotowano na Ukrainie, gdzie średnia cena została ustalona na 1,08 USD/kg. Oprócz zwiększenia podaży lokalnych ogórków na rynku krajowym, na taką aktywną obniżkę cen również naciskały nowe dostawy z Polski, których ceny były na niższym poziomie.

Według analityków projektu do końca tygodnia sprawozdawczego polscy importerzy całkowicie zrezygnowali z zakupu ogórków zagranicznych, z powodu przesycenia rynku lokalnym ogórkiem, i całkowicie przekierowali swoją działalność na eksport, co pozwoliło jednak nieco rozładować rynek krajowy.

Pomimo faktu, że w Gruzji w okresie sprawozdawczym ceny długiego, gładkiego ogórka szklarniowego również spadły, zachowały one status najwyższych w regionie, o średnim poziomie 1,48 USD/kg

Analitycy projektu EastFruit nie wykluczają, że obecny trend na rynku ogórków szklarniowych będzie kontynuowany w najbliższej przyszłości. Wielu operatorów rynkowych stosuje ten sam punkt widzenia, odnosząc się do rozwoju sytuacji cenowej w tym segmencie w poprzednich sezonach.

Podobne
Pomidory i ogórki
2019-04-10 11:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 14. tydz. br.
Gwałtowny wzrost cen pomidorów na Ukrainie i spadek cen ogórków w Gruzji, na Ukrainie i w Tadżykistanie – o rynku czerwonych pomidorów i ogórków szklarniowych pisze, jak co tydzień, portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Ogórki i pomidory
2019-04-03 10:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków szklarniowych – 13. tydz. br.
Pomidory i ogórki szklarniowe stały się najdroższe w Gruzji, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com na temat rynku tych warzyw w regionie Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-03-27 07:59
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 12 tydz. br.
Podczas gdy w większości krajów monitorowanego regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej ceny ogórków szklarniowych spadały, to ceny pomidorów ruszyły w górę. Było to spowodowane trudnościami zaopatrzeniowymi, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-03-20 12:58
Regionalny rynek pomidorów i ogórków
Ceny pomidorów wzrosły w Tadżykistanie i Mołdawii; ceny ogórków spadły we wszystkich monitorowanych krajach, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-03-11 13:32
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 10. tydz. br.
Miniony tydzień nie przyniósł wzrostu cen pomidorów na rynkach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, a ceny ogórków wzrosły tylko w Tadżykistanie i Rosji, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.