Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 13 lipca 2020. Od wczoraj dodano 2803 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 10. tydz. br.

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Miniony tydzień nie przyniósł wzrostu cen pomidorów na rynkach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, a ceny ogórków wzrosły tylko w Tadżykistanie i Rosji, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.

W minionym tygodniu specjaliści z EastFruit nie odnotowali wzrostu cen pomidorów w żadnym z krajów objętych cotygodniowym monitorowaniem cenowym. W większości krajów, a mianowicie w Rosji, Ukrainie, Tadżykistanie i Mołdawii, ceny okrągłych czerwonych pomidorów szklarniowych utrzymywały się na dotychczasowych poziomach z powodu stabilnego bilansu podaży i popytu. Jednocześnie analitycy odnotowali spadek cen w segmencie pomidorów szklarniowych w Gruzji i Polsce, który trwa od kilku tygodni.

W Polsce operatorzy rynku lokalnego wyjaśniali spadek cen wzrostem podaży, w Gruzji główną przyczyną negatywnego trendu cenowego jest niska aktywność kupujących. Zgodnie z danymi z omawianego tygodnia, ceny pomidorów szklarniowych w Gruzji były bardzo zbliżone do cen na rynku mołdawskim, gdzie od dłuższego czasu ceny pomidorów są najniższe w regionie.

w1

Pod koniec tego tygodnia w Mołdawii średnia cena okrągłych czerwonych pomidorów szklarniowych nie przekraczała 1,20 USD/kg, a najdroższe pomidory, jak wcześniej, były oferowane na rynku Federacji Rosyjskiej, gdzie nie było żadnych powodów do rewizji wcześniejszego poziomu cenowego (1,97 USD/kg). Specjaliści z projektu EastFruit informują, że w większości regionów nastąpił wzrost aktywności ze strony kupujących w związku z nadchodzącymi świętami, ale wzrost cen sprzedaży mógł mieć negatywny wpływ na wskaźniki sprzedaży i w większości przypadków sprzedawcy pozostawili ceny bez zmian.

W trakcie omawianego tygodnia specjaliści z projektu EastFruit tylko w Mołdawii nie zauważyli zmian na rynku  długich i gładkich ogórków. W pozostałych państwach regionu monitorowanego regionu ustalono wielokierunkowe trendy cenowe. Maksymalny wzrost cen do 1,48 USD/kg w analizowanym tygodniu odnotowano w Tadżykistanie. Główną przyczyną tego wzrostu był stopniowo rosnący popyt na tle stałej podaży ogórków szklarniowych na rynku.

w1

W wyniku tego na ostatnie miejsce pod względem średnich cen hurtowych ogórków szklarniowych spadła Polska, gdzie odnotowano w omawianym okresie trend spadkowy cen tych warzyw (średnia 1,45 USD/kg). Analitycy projektu wskazują jako wytłumaczenie fakt, że sezon ogórków szklarniowych w Polsce jest w fazie aktywnego wzrostu podaży.

Na Ukrainie, po wzroście ceny ogórków w poprzednim tygodniu, sprzedawcy zostali zmuszeni korekty cen, z powodów podobnych jak w Polsce. W Federacji Rosyjskiej w segmencie gładkiego ogórka szklarniowego do końca omawianego tygodnia ceny nieznacznie wzrosły z powodu dużego popytu ze strony kupujących.

Według ekspertów EastFruit rynek warzyw szklarniowych pozostawał stosunkowo stabilny przez cały tydzień i nie zanotowano żadnych gwałtownych zmian. W wielu krajach dostawy ogórków z lokalnych szklarni nadal rosły, co z kolei wywierało presję na ceny. Nie zaobserwowano większych zmian w segmencie czerwonych pomidorów szklarniowych. Wcześniej eksperci EastFruit odnieśli się do raportów tureckich dostawców o możliwym wzroście cen eksportowanych partii pomidorów z powodu ograniczonej podaży. Ponieważ Turcja jest wiodącym dostawcą pomidorów do wielu krajów w monitorowanym regionie, w szczególności na Ukrainę, przedstawiciele lokalnych hurtowni oczekiwali, że sytuacja cenowa ulegnie zmianie z dnia na dzień. Ale jak pokazała praktyka, cena produktów kształtowana jest wyłącznie przez rynek, a wszelkie próby korekty cen w górę od razu znalazły odzwierciedlenie w nastroju kupujących, a co za tym idzie, w wielkości sprzedaży.

Podobne
Pomidory i ogórki
2019-03-11 13:32
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 10. tydz. br.
Miniony tydzień nie przyniósł wzrostu cen pomidorów na rynkach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, a ceny ogórków wzrosły tylko w Tadżykistanie i Rosji, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-03-05 10:44
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 9 tydz. br.
Ceny pomidorów najbardziej spadły w Gruzji i na Ukrainie, i to właśnie w tych krajach drożał ogórek szklarniowy, w swoim cotygodniowym raporcie pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-02-25 13:57
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 8 tydz. br.
Wzrost cen pomidorów i ogórków szklarniowych tylko w Polsce, pisze portal east-fruit.com. W innych krajach monitorowanego regionu stabilnie lub spadkowo.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.