Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 10 grudnia 2019. Od wczoraj dodano 3352 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 14. tydz. br.

Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 14. tydz. br.

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Gwałtowny wzrost cen pomidorów na Ukrainie i spadek cen ogórków w Gruzji, na Ukrainie i w Tadżykistanie – o rynku czerwonych pomidorów i ogórków szklarniowych pisze, jak co tydzień, portal east-fruit.com.

Najbardziej nieoczekiwanym wynikiem okresu sprawozdawczego był znaczny (o 33 procent) wzrost ceny czerwonego okrągłego pomidora szklarniowego na Ukrainie. Do końca poprzedniego tygodnia importowane pomidory na Ukrainie były oferowane po 1,96 USD/kg, a popyt na te produkty charakteryzowano jako wysoki. Tydzień wcześniej specjaliści projektu EastFruit zauważyli, że na Ukrainie rozpoczął się lokalny sezon pomidorów szklarniowych, ale nawet na koniec omawianego tygodnia podaż tych produktów była bardzo ograniczona, a ceny pozostawały na dość wysokim poziomie - ponad 2,3 USD/kg.

W pozostałej części monitorowanego regionu wzrost cen pomidorów szklarniowych nie był tak znaczący, a w Tadżykistanie, ze względu na stabilną podaż i popyt, ceny nie zostały w ogóle zmienione.

Na rynku długiego, gładkiego ogórka szklarniowego sytuacja była odwrotna. W niemal wszystkich krajach regionu, w ciągu omawianego tygodnia, lokalny długi, gładki ogórek stał się tańszy. Taniały także inne odmiany ogórka z nowych zbiorów.

Maksymalne (o 28 procent) w okresie sprawozdawczym ogórki potaniały w Gruzji, podczas gdy spadek cen na Ukrainie wynosił prawie 12 procent, a według tamtejszych operatorów rynkowych istnieją wszystkie przesłanki do utrzymania tego trendu.

Ale mimo to w większości krajów regionu importowane ogórki nadal były obecne na rynkach, podczas gdy wielkość ich podaży przez specjalistów była określana jako nieznaczna. Pod koniec tygodnia, w Polsce i Rosji, ogórki importowane nieznacznie zdrożały, odpowiednio o 13,6 procent i 6,28 procent.

Jeśli podsumujemy poziom cen warzyw szklarniowych na koniec okresu sprawozdawczego, możemy zobaczyć następującą sytuację. Pod koniec czternastego tygodnia najtańsze ogórki szklarniowe były oferowane na rynkach Tadżykistanu i Federacji Rosyjskiej, gdzie średnie ceny ustalono odpowiednio na 1,06 USD/kg i 1,15 USD/kg, a najdroższym rynkiem dla ogórka była Gruzja, gdzie średnia cena wyniósł 1,86 USD/kg.

Jeśli chodzi o pomidory, do końca minionego tygodnia najdroższy pomidor szklarniowy, po 2,45 USD/kg, jak poprzednio, był oferowany na rynku Federacji Rosyjskiej, a najtaniej było w Mołdawii, gdzie średnie ceny nie przekraczały 1,43 USD/kg.

Podobne
Ogórki i pomidory
2019-04-03 10:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków szklarniowych – 13. tydz. br.
Pomidory i ogórki szklarniowe stały się najdroższe w Gruzji, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com na temat rynku tych warzyw w regionie Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-03-27 07:59
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 12 tydz. br.
Podczas gdy w większości krajów monitorowanego regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej ceny ogórków szklarniowych spadały, to ceny pomidorów ruszyły w górę. Było to spowodowane trudnościami zaopatrzeniowymi, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-03-20 12:58
Regionalny rynek pomidorów i ogórków
Ceny pomidorów wzrosły w Tadżykistanie i Mołdawii; ceny ogórków spadły we wszystkich monitorowanych krajach, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-03-11 13:32
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 10. tydz. br.
Miniony tydzień nie przyniósł wzrostu cen pomidorów na rynkach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, a ceny ogórków wzrosły tylko w Tadżykistanie i Rosji, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-03-05 10:44
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 9 tydz. br.
Ceny pomidorów najbardziej spadły w Gruzji i na Ukrainie, i to właśnie w tych krajach drożał ogórek szklarniowy, w swoim cotygodniowym raporcie pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.