Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 12 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3613 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 20. tydz. br.

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Pomidory systematycznie tanieją w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Natomiast sytuacja na rynku ogórków jest niestabilna, wynika z raportu portalu east-fruit.com.

Dwudziesty tydzień na rynku warzyw szklarniowych, w monitorowanych przez  EastFruit krajach regionu, pokazał kilka nieoczekiwanych momentów, mówią analitycy projektu. Ogólnie rzecz biorąc, sezon rodzimych ogórków szklarniowych i pomidorów rozwija się we wszystkich krajach regionu bez wyjątku, ale stosunek podaży i popytu stale się zmienia, co jest główną przyczyną wahań cen.

Jeśli spojrzymy na rynek okrągłego czerwonego pomidora szklarniowego, to w zeszłym tygodniu nadal warzywo to taniało, a w niektórych krajach zaobserwowano wręcz załamanie cen. Wyjątkiem w regionie była Rosja, gdzie w omawianym tygodniu analitycy projektu nie zauważyli istotnych zmian wcześniej ustalonych cen.

Największe załamanie cen - prawie dwukrotny ich spadek, odnotowano w ubiegłym tygodniu w Tadżykistanie, gdzie pod koniec okresu sprawozdawczego warzywa te były oferowane średnio po 1,06 USD/kg, co jest bardzo zbliżonym poziomem do danych w innych krajach regionu.

Znaczny wzrost podaży pomidorów na polskim rynku doprowadził również do zauważalnego spadku cen, a pod koniec tygodnia Polska zaoferowała najbardziej przystępny cenowo pomidor szklarniowy w regionie (średnio 0,81 USD/kg).

Najwyższe ceny pomidorów szklarniowych (średnio 1,55 USD/kg) do końca okresu sprawozdawczego odnotowano na rynku Federacji Rosyjskiej, czyli tam, gdzie analitycy nie odnotowali korekt cenowych.

Według ekspertów projektu, jeśli rynek pomidorów zachowuje się mniej lub bardziej przewidywanie, to na rynku ogórków prawie co tydzień są rejestrowane wielokierunkowe wahania cen. W okresie sprawozdawczym negatywne tendencje cenowe zastąpiły wzrost cen na rynku długiego, gładkiego ogórka szklarniowego w większości monitorowanych krajów w regionie. Po raz kolejny główny wpływ na dynamikę cen miały negatywne warunki pogodowe, które doprowadziły do ​​zmniejszenia podaży ogórka.

Analitycy projektu EastFruit zwracają uwagę, że cena ogórka na Ukrainie w poprzednim tygodniu wzrosła do maksymalnego poziomu 0,80 USD/kg, a jednocześnie ceny w tym segmencie wzrosły w Mołdawii i Gruzji.

Najtańszy ogórek szklarniowy można kupić w Tadżykistanie (średnio 0,26 USD/kg), a najdroższy, cztery razy droższy, podobnie jak w poprzednim tygodniu, jest oferowany na rynku mołdawskim.

Wraz z dalszym rozwojem rynku warzyw szklarniowych w regionie, według analityków, to warunki pogodowe mogą prowadzić do nieoczekiwanych wahań cen zarówno w segmencie pomidorów, jak i w segmencie ogórków.

Podobne
Pomidory i ogórki
2019-05-06 10:44
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 18 tydz. br.
Pomidory i ogórki są tańsze w większości monitorowanych krajów regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-04-23 09:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 16. tydz. br.
Pomidory stały się tańsze tylko na Ukrainie i w Polsce, a ceny ogórków spadły w Gruzji i Tadżykistanie, w swoim cotygodniowym raporcie pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-04-15 10:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków
Piętnasty tydzień roku przyniósł, w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wyraźny trend spadkowy cen ogórków szklarniowych. Na rynku pomidorów nie było tak jednoznacznego kierunki zmian cenowych, wynika z raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-04-10 11:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 14. tydz. br.
Gwałtowny wzrost cen pomidorów na Ukrainie i spadek cen ogórków w Gruzji, na Ukrainie i w Tadżykistanie – o rynku czerwonych pomidorów i ogórków szklarniowych pisze, jak co tydzień, portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.