Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 25 stycznia 2020. Od wczoraj dodano 3219 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Warzywa  »  Ogórki zielone  »  Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 41. tydz. br.

Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 41. tydz. br.

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Jak wygląda sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Na rynku warzyw szklarniowych w monitorowanych przez projekt EastFruit krajach regionu niemal wszędzie odnotowano tendencje wzrostowe cenowe. Najmniej wahały się ceny w segmencie długiego gładkiego ogórka szklarniowego.

Należy zauważyć, że wraz z niewielkim wzrostem cen ogórków długich, w niektórych krajach regionu ceny pomidorów szklarniowych i ogórków typu „kolka” w ciągu minionego tygodnia prawie się podwoiły.

Przejście na zbiór z kolejnych nasadzeń w szklarniach było głównym czynnikiem wpływającym na ceny w segmencie warzyw szklarniowych w czterdziestym pierwszym tygodniu tego roku.

Na rynku okrągłych czerwonych pomidorów szklarniowych w Federacji Rosyjskiej i na Białorusi umocniły się wcześniej ustalone tendencje wzrostowe cen. A jeśli lokalni operatorzy zareagowali powściągliwie na stopniowo malejące ilości pomidorów wchodzących na rynek rosyjski i stopniowo podnosili ceny sprzedaży, na Białorusi nastąpił kolejny skokowy wzrost cen pomidorów szklarniowych, który pchnął te ceny na pułap 1,12 USD/kg na koniec okresu sprawozdawczego!

Jednocześnie wzrostowe tendencje cenowe w segmencie pomidorów szklarniowych na rynku ukraińskim i mołdawskim zastąpiły poprzednio tam obecne trendy zniżkowe. Specjaliści projektu EastFruit zauważyli niewielki wzrost cen pomidorów na Ukrainie, gdzie popyt stopniowo wzrastał, ale trudno było go nazwać wysokim. Ale w Mołdawii, po wcześniejszym spadku cen, teraz ich wzrost był znaczny. Podczas gdy na początku wcześniejszego tygodnia pomidory sprzedawano tam po średniej cenie 0,45 USD/kg, to do minionego piątku cena ta wzrosła do 0,74 USD/kg.

Jeśli chodzi o segment długiego gładkiego ogórka szklarniowego, analitycy projektu praktycznie nie odnotowali znacznych wahań cen tych produktów w regionie w ciągu ostatnich siedmiu dni. Wyjątkiem był Tadżykistan, w którym podaż ogórków była niewystarczająca, a ceny tych produktów prawie się podwoiły.

W rezultacie najniższe cen gładkich ogórków w regionie znów były w Uzbekistanie (0,27 USD/kg), a najwyższe, podobnie jak przed tygodniem, pozostały one w Polsce (1,05 USD/kg).

Najbardziej wyraźne tendencje wzrostowe w regionie w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano na rynku ogórków „kolka”. W ciągu ostatnich siedmiu dni ceny tych produktów nie spadły w żadnym z analizowanych krajów, a pozostały stabilne tylko w Gruzji.

W pozostałych krajach regionu ogórki te zdrożały wraz ze spadkiem podaży na rynku. Podczas gdy w Uzbekistanie i na Białorusi wzrost cen w tym segmencie był niewielki, na Ukrainie i w Mołdawii osiągnął on niemal 100 procent. I właśnie w Mołdawii ustalono najwyższe ceny w regionie za te ogórki, zbliżyły się one do poziomu 1 dolar amerykański za kilogram.

Według prognoz analityków projektu EastFruit, obecne tendencje wzrostowe w segmencie warzyw szklarniowych, ze względu na czynnik sezonowy, mają szansę na utrzymanie się w większości krajów analizowanego regionu.

Podobne
Pomidory i ogórki
2019-10-08 10:11
Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 40. tydz. br.
Jak wygląda sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-09-30 10:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 39. tydz. br.
Jak wygląda sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-09-23 09:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 38. tydz. br.
Jak wygląda sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.