Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest czwartek 13 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 4219 ceny w 30 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek pomidorów i ogórków szklarniowych – 22. tydz. br.

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Na rynkach krajów monitorowanych przez portal east-fruit.com odnotowano dalsze umocnienie się zniżkowych tendencji cenowych w segmencie pomidorów i ogórków szklarniowych.

Dwudziesty drugi tydzień 2019 roku na rynku warzyw szklarniowych w krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej nie przyniósł niespodzianek. Wcześniej ustalona ujemna dynamika cen, zarówno dla okrągłego czerwonego pomidora szklarniowego, jak i w segmencie długich gładkich ogórków szklarniowych, uległa, w omawianym okresie, dalszemu umocnieniu. W większości monitorowanych krajów regionu sprzedawcy coraz częściej obniżali ceny, aby utrzymać i tak niezbyt wysokie tempo wymiany handlowej.

Zdaniem analityków projektu maksymalny spadek cen hurtowych warzyw szklarniowych odnotowano w Gruzji, gdzie już od dłuższego czasu notowano najniższe ceny w tym segmencie.

Pomimo znacznego spadku, pod koniec okresu sprawozdawczego, na rynku Federacji Rosyjskiej, jak tydzień wcześniej, oferowano najdroższe w regionie pomidory szklarniowe, a ich średnie cena nie spadła poniżej poziomu 1,23 USD/kg.

W Mołdawii, gdzie tydzień wcześniej ceny pomidorów mogły konkurować z cenami na rynku rosyjskim, doszło również do znacznej przeceny. Jednak liderem w obniżaniu hurtowych cen okrągłych czerwonych pomidorów szklarniowych, w omawianym okresie, była Gruzja. Ale pomimo spadku o ponad 30 procent, gruziński pomidor nie stał się najtańszym w regionie.

Najniższe ceny utrzymały się w Polsce, gdzie pomidory również nieznacznie taniały w okresie sprawozdawczym, co było skutkiem stopniowego wzrostu podaży tych warzyw na rynku. Średnia cena na polskim rynku hurtowym nie przekroczyła 0,52 USD/kg.

Ogórek szklarniowy w ciągu całego omawianego tygodnia taniał w prawie wszystkich monitorowanych przez EastFruit krajach regionu. Wzmocnienie ujemnej dynamiki cen operatorzy rynku wyjaśniali wzrostem dostaw tych warzyw, co miało miejsce na wszystkich monitorowanych rynkach.

Liderem pod względem obniżek cen w omawianym okresie, podobnie jak w segmencie pomidorów, była Gruzja, gdzie do końca tego okresu rynek był przesycony lokalnymi warzywami szklarniowymi.

Wyjątkiem w ogólnej tendencji jest rynek rosyjski, gdzie podaż ogórka w okresie sprawozdawczym stopniowo malała ze względu na sezonową przerwę między zbiorami w większości kombinatów szklarniowych.

Podobne
Pomidory i ogórki
2019-05-27 11:40
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 21. tydz. br.
Na regionalnym rynku Europy Wschodniej doszło do uzgodnienia trendów cenowych dla pomidorów i ogórków szklarniowych, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-05-20 14:02
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 20. tydz. br.
Pomidory systematycznie tanieją w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Natomiast sytuacja na rynku ogórków jest niestabilna, wynika z raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-05-06 10:44
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 18 tydz. br.
Pomidory i ogórki są tańsze w większości monitorowanych krajów regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.