Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 5 czerwca 2020. Od wczoraj dodano 2152 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rosja – rynek warzyw ma problemy

Warzywa
  |   Źródło:
W Rosji spadło zapotrzebowanie na warzywa - ludność kupuje towary o długim okresie trwałości

Spadek całkowitego popytu na warzywa na rynku rosyjskim związany jest z szybkim i zwiększonym zakupem zbóż i makaronów. Ten stwierdził prezydent Stowarzyszenia „Szklarnie Rosji” Aleksiej Sitnikow, komentując oświadczenie Ministerstwa Rolnictwa w sprawie spadku popytu Rosjan na warzywa.

„Mieszkańcy Federacji Rosyjskiej zdecydowali się na wybór towarów długoterminowego przechowywania, ograniczając za to zakupy świeżych warzyw. W rezultacie niższy popyt doprowadził do niższych cen”, powiedział Sitnikov.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa FR ogórki potaniały o 6,7 procent do 93,88 rubli, podczas gdy pomidory zdrożały o 0,5 procent do 143,36 rubli na kg, pisze portal AgroXXI, powołując się na serwis prasowy Stowarzyszenia „Szklarnie Rosji”.

„Wzrost cen pomidorów tłumaczy się tym, że dostarczamy krajowi jedynie 50 procent podaży, druga połowa to wciąż pomidory importowane. Import jest powiązany z dolarem, więc wzrost cen jest związany ze zmianami kursu rubla”- wyjaśnia szef stowarzyszenia.

Przypomniał, że Rosja osiągnęła wysoki odsetek substytucji importu. Obecnie eksport pomidorów i ogórków podwoił się: wynosi 30 tysięcy ton i będzie rósł.

Do 2025 roku jest planowane zwiększenie udziału krajowych warzyw szklarniowych na rynku rosyjskim do 85 procent.

„Ogólnie rzecz biorąc, zapewnimy substytucję importu wszystkich warzyw i zmienimy strategie i asortyment produktów”, zapewnił Aleksiej Sitnikow.

Komentarz redakcji fresh-market.pl

Wbrew tym, dość buńczucznym zapowiedziom, rosyjski rynek warzyw szklarniowych wciąż musi polegać na imporcie, zwłaszcza w okresie zimowym. Ostatnie tygodnie przyniosły duży cios w sektor rosyjskiego importu, w tym importu warzyw i owoców, a cios ten polegał na gwałtownym obniżeniu się kursu rubla do dolara i do euro, co bardzo „podrożyło” zagraniczne zakupy. W dodatku osłabienie rubla to tylko jeden z szeregu niekorzystnych czynników jakie wystąpiły w związku z epidemią koronawirusa i jaj skutkami. Dla Rosji bardzo bolesny jest spadek cen ropy naftowej i powiązanych z nimi cen gazu ziemnego.

Podobne
Rosja
2020-03-24 12:10
Rosja znosi restrykcja dla importu podstawowych dóbr
Rosja na jeden miesiąc znosi restrykcje dla importu dóbr uznanych za podstawowe i niezbędne, informuje agencja TASS. Ruch ten jest wynikiem kryzysu spowodowanego korona wirusem.
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-03-19 12:00
Rosja – brakuje dobrej jakości ziemniaków
Obecnie zapasy wysokiej jakości ziemniaków w rosyjskich gospodarstwach są już bardzo ograniczone.
czytaj więcej
Rosja – spadek popytu na korzeniowe
2020-03-12 11:00
Rosja – spadek popytu na korzeniowe
Popyt na warzywa korzeniowe na rynku rosyjskim wyraźnie dołuje.
czytaj więcej
Cebula
2020-03-11 14:00
Rosja – więcej za ładną cebulę
Zmniejszenie podaży wysokiej jakości cebuli na rynku rosyjskim powoduje wzrost cen w tym segmencie.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.