Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 18 sierpnia 2019. Od wczoraj dodano 1234 ceny w 7 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Ukraina – rośnie eksport warzyw szklarniowych

Ukraina – rośnie eksport warzyw szklarniowych

Warzywa szklarniowe
  |   Źródło:
Ukraina zwiększa eksport warzyw z nowoczesnych szklarni zimowych, o czym pisze portal east-fruit.com.

Biznes szklarniowy na Ukrainie przeżywa trudne chwile: z powodu wysokich cen gazu i braku dostępu do rynku rosyjskiego, wielu nieefektywnych producentów przestało istnieć. Doprowadziło to do zmniejszenia produkcji warzyw szklarniowych i spadku ich eksportu. W szczególności, jak już donosi EastFruit, w 2018 roku eksport ukraińskich pomidorów był najniższy w ciągu ostatnich 12 lat.

Pojawiają się jednak pierwsze pozytywne informacje z tego sektora - rośnie produkcja w nowoczesnych szklarniach zimowych, wyposażonych w instalacje doświetlające, które produkują warzywa przez cały rok. Koszt 1 hektara szklarni wykorzystujących najnowsze technologie (z tradycyjną technologią uprawy) przekracza 1,5 miliona euro, a przy wykorzystaniu technologii LED do 3,0 milionów euro. I to bez uwzględnienia budowy i modernizacji sieci inżynieryjnych.

O ile w latach wcześniejszych, od grudnia do marca produkcja warzyw szklarniowych na Ukrainie całkowicie stawała, to w ostatnich latach jest ona prowadzona przez cały rok, a eksport warzyw z nowoczesnych szklarni w miesiącach zimowych wykazuje trend wzrostowy.

W styczniu 2019 roku Ukraina wyeksportowała 140 ton pomidorów szklarniowych i 221 ton szklarniowych ogórków. Było to odpowiednio o 26 procent i 58 procent więcej niż w styczniu roku 2018. I był to rekordowy poziom eksportu tych warzyw w styczniu dla Ukrainy. Równocześnie rośnie też spożycie tych warzyw na rynku wewnętrznym Ukrainy.

Według opinii Ludmiły Nałbat, ekonomistki i dyrektor Domu Handlowego Kalinowka-Premium, wygłoszonej na konferencji "Owoce i warzywa Ukrainy-2018: wektor na eksport", w 2018 roku powierzchnia szklarni na Ukrainie wynosiła tylko 280 hektarów. Na przykład w Holandii powierzchnia szklarni wynosi 6 tysięcy hektarów. Ponadto, według jej danych, na Ukrainie istnieje około 8 tysięcy hektarów upraw pod osłonami, chociaż informacje te są bardzo przybliżone, ponieważ statystyki dla tych upraw nie istnieją.

Kolejnym pozytywnym czynnikiem w biznesie szklarniowym na Ukrainie jest zwiększenie podaży warzyw szklarniowych w eksporcie do krajów UE, gdzie można uzyskać jeszcze wyższe ceny za produkty wysokiej jakości niż na rynku rosyjskim. Ostatnio szklarnie przyglądają się możliwościom dostarczania pomidorów na bardziej odległe rynki, takie jak kraje Bliskiego Wschodu.

Podobne
Pomidory
2019-02-04 10:00
EU – mniej pomidorów?
Komisja Europejska przewiduje niewielkie spowolnienie wzrostu produkcji i konsumpcji świeżych pomidorów, pisze portal www.freshplaza.com powołując się na hiszpańskie źródło fepex.es.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-01-30 09:00
Przegląd rynku pomidorów i ogórków – 4 tydz. br.
Znaczna redukcja dostaw z Turcji doprowadziła w niektórych krajach regionu do podwyżek cen warzyw szklarniowych - przegląd czwartego tygodnia stycznia według portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Ogórki
2019-01-29 13:00
Krajowe ogórki szklarniowe już na rynku
Styczeń to miesiąc, w którym na polski rynek wracają ogórki szklarniowe z krajowej produkcji. Ja wygląda sytuacja cenowa w tym segmencie rynku świeżych warzyw?
czytaj więcej
Pomidory
2019-01-25 17:26
Pomidory ciut taniej, ale wciąż drogo
Ceny pomidorów importowanych minimalnie spadły w mijającym tygodniu. Wciąż jednak są wysokie w porównaniu do tych sprzed roku.
czytaj więcej
Ogórki
2019-01-17 11:00
Ukraina – rekordowy import ogórków
Ukraina zaimportowała w 2018 roku największą ilość ogórków w ciągu ostatnich pięciu lat, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Ogórki
2019-01-07 13:00
Ceny ogórków w Europie w głębokim dołku
Z kryzysem na rynku ogórków szklarniowych zmagają się Hiszpanie, ale sytuacja jest zła również w Belgii i Holandii, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.