Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 24 maja 2019. Od wczoraj dodano 3345 ceny w 32 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Ukraina – spadła powierzchnia upraw szklarniowych

Ukraina – spadła powierzchnia upraw szklarniowych

Warzywa szklarniowe
  |   Źródło:
W ciągu 4 lat powierzchnia pod stacjonarnymi szklarniami na Ukrainie zmniejszyła się prawie o połowę, o czym piszą branżowe portale fruit-inform.com oraz east-fruit.com.

Produkcja warzyw szklarniowych na Ukrainie gwałtownie spada ze względu na fakt, że ukraińskie kombinaty redukują powierzchnię przeznaczoną pod szklarnie. Na XV Międzynarodowej Konferencji "Warzywa i owoce Ukrainy - 2018 r. Wektor na eksport" mówiła o tym Ludmiła Nałbat, dyrektor handlowy firmy Kalinowka-Premium.

Według danych ekspertów, w 2014 roku na Ukrainie uprawy szklarniowe obejmowały 400 hektarów, ale w 2018 r. wielkość ta spadła do 280 hektarów. Dla porównania, w sąsiedniej Polsce powierzchnia pod szklarniami przekracza 1 tys. hektarów, a w Holandii ogółem osiąga 6 tys. hektarów. Pisze o tym Fruit-inform.

"Obecnie segment szklarniowy jest rozwijany wyłącznie przez sieci handlowe, które dążą do przejścia na sprzedaż własnych produktów, a jednocześnie większość komercyjnych instalacji cieplarnianych korzysta z przestarzałych technologii produkcyjnych, ponieważ po prostu nie mają one możliwości modernizacji. "- powiedziała Ludmiła Nałbat.

W rezultacie, jej zdaniem, przez 10 miesięcy sezonu 2017/2018 wielkość importu pomidorów na Ukrainę wzrosła aż o 168 procent, podczas gdy eksport tych produktów spadł o 27 procent.

"Zniesienie preferencyjnego opodatkowania VAT, ogromna ilość importu pomidorów i ogórków, redukcja eksportu ... W rezultacie katastrofalnie niska cena na rynku warzyw szklarniowych, co sprawiło, że ​​ sezon był nieopłacalny dla większości kombinatów," zauważyła Ludmiła Nałbat.

Uważa ona wprowadzenie zrównoważonego wsparcia państwa dla producentów krajowych za jeden z mechanizmów rozwiązania tego problemu. W szczególności uważa za konieczne wprowadzenie kwot i ograniczeń w imporcie warzyw szklarniowych, a także zwrot inwestycji kapitałowych z budżetu państwa do przedsiębiorstw w celu modernizacji produkcji i budowy nowych szklarni przy użyciu najnowszych technologii. Ponadto podkreśla, że ​​takie programy działają już w większości krajów rozwiniętych.

Podobne
Pomidory
2018-12-03 13:08
Sezon pomidorów krajowych na finiszu
Co prawda pojęcie „końca sezonu krajowych pomidorów” staje się z roku na rok coraz bardziej umowne. Jednak w dużym hurcie ta granica jest jeszcze dość dobrze widoczna.
czytaj więcej
Pomidory
2018-11-26 08:30
Ukraina – startuje sezon importu pomidorów z Turcji
Pierwsze w tym sezonie partie pomidorów z Turcji pojawiły się na ukraińskim rynku hurtowym, pisze portal east-fruit.com. Nie oznacza to, że sezon pomidorów krajowych na rynku ukraińskim już się zakończył.
czytaj więcej
Ogórki
2018-11-21 15:00
Ogórki szklarniowe – zwyżka zatrzymana?
Czy gwałtowny wzrost cen hurtowych ogórków szklarniowych został zatrzymany?
czytaj więcej
Pomidory
2018-11-20 10:09
Ukraina, Rosja – drożeją pomidory
Sezonowy spadek podaży jest główną przyczyną wzrostu cen pomidorów szklarniowych zarówno na Ukrainie, jak Również w Rosji, o czym piszą branżowe portale www.fruit-inform.com i east-fruit.com.
czytaj więcej
Ogórki
2018-11-13 10:00
Ogórki szklarniowe są drogie nawet jak na listopad
Tego można się było spodziewać. Ceny krajowych ogórków szklarniowych osiągnęły w Polsce rekordowy poziom cen.
czytaj więcej
Pomidory
2018-11-09 08:00
Ukraina – popyt w eksporcie wpływa na ceny pomidorów
Ukraińskie pomidory drożeją z powodu przymrozków w Hiszpanii, informuje portal www.fruit-inform.com.
czytaj więcej
Pomidory
2018-10-30 09:00
Ukraina – eksport pomidorów wyhamował
Eksport pomidorów z Ukrainy w zasadzie całkowicie wyhamował, pisze portal www.fruit-inform.com.
czytaj więcej
Ogórki
2018-10-27 09:49
Ukraina – ceny ogórków mocno w górę
Na Ukrainie ceny hurtowe ogórków wzrosły w ciągu tygodnia prawie półtora razy, pisze portal www.fruit-inform.co.
czytaj więcej
Ogórki
2018-10-08 09:00
Ukraina – słabszy popyt na ogórki
Ostatnie dwa tygodnie upłynęły na Ukrainie pod znakiem słabszej sprzedaży ogórków szklarniowych na tamtejszym rynku hurtowym, wynika z danych portalu www.fruit-inform.com.
czytaj więcej
Ogórki
2018-09-25 10:00
Ukraina – mimo pogody ceny ogórków w górę
Na ukraińskim rynku hurtowym ogórki szklarniowe utrzymały swój wzrostowy trend cenowy.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.