Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Rynek warzyw – 41. tydzień 2016 r.

2016-10-19 08:00

W czterdziestym pierwszym tygodniu 2016 roku mieliśmy drugi tydzień z rzędu wzrost wartości indeksu cen. I jak poprzednio była to głównie zasługa warzyw szklarniowych. Głównie, ale tym razem nie tylko szklarniowych. Między 10 a 16 października rosły także ceny kalafiorów, minimalnie zwiększyła się cena białej kapusty, a pozostałe warzywa, co też miało swój wpływ na wartość ogólnego wskaźnika, nie taniały, zachowując stabilność cenową.  Trendy te wyraźnie pokazują, że rynek warzyw świeżych wszedł już w kolejną fazę sezonową. Dla warzyw cieplarnianych i kalafiorów jest to finisz sezonu, a dla warzyw tradycyjnych okres końca zbiorów i koniec dynamicznego wzrostu podaży. Indeks cen fresh-market (wskaźnik oparty na średniej ważonej zestawionej z przeciętnych cen krajowych warzyw omawianych w niniejszej analizie) w czterdziestym pierwszym tygodniu wzrósł  o 7,3 procent, po zwyżce w tygodniu czterdziestym o 17,0 procent.

Kapusta biała – Sytuacja na rynku białej kapusty była niemal niezmienna. Niemal, bo średnia jej cena w skali kraju wzrosła o 0,01 zł/kg. To raczej korekta niż zwyżka, ale pierwsza od długiego czasu i mogąca być zwiastunem wzrostu cen ładnej kapusty w późniejszych miesiącach. Średnia cena kapusty zmieniła się zatem z 0,26 zł/kg do 0,27 zł/kg (+3,8 proc.). Rok wcześniej średnia cena sprzedażowa na koniec września wynosiła 0,8 zł/kg (spadek o 66,2 proc. rok do roku). Jak widać na wykresie poniżej, sytuacja cenowa względem dwóch poprzednich lat zasadniczo się nie zmieniła.

Kapusta pekińska – Na rynku kapusty pekińskiej tym razem nie doszło do kolejnej przeceny. Aktualne jednak pozostaje pytanie jak długo się to będzie udawało. Jesień to czas najwyższej podaży tego warzywa, przy jednocześnie wciąż ograniczonym popycie. A taki układ sprzyja właśnie zniżkom cen. Średnia cena tej kapusty „na gotowo” pozostała na poziomie 1,05 zł/kg. Dzięki temu nie jest już ona niższa niż przed dwoma laty (patrz wykres). Rok temu „pekinka” już dość dynamicznie drożała, ale wciąż była droższa niż obecnie. Jej średnia cena sprzedażowa wynosiła wówczas 1,50 zł/kg (spadek o 30,0  proc. rok do roku).

Kalafiory – W tym segmencie rynku świeżych warzyw zaczął się już finisz sezonu. Pogoda w omawianym okresie się pogorszyło, co wyraźnie odbiło się na podaży kalafiorów. Mniejsza dostępność towaru przełożyła się zaś na jego rosnące ceny. W rezultacie cena średnia tych warzyw wzrosła w omawianym okresie z 1,95 zł/szt. do 2,05 zł/szt. (+5,1 proc.). Rok temu było jednak jeszcze drożej. Wówczas cena średnia wynosiła aż 3,25 zł/szt. (spadek w relacji rok do roku o 36,9 proc.).

 

Cebula – Na rynku cebuli mamy cenową stabilizację. Co nie oznacza, że sytuacja jest dobra. Popyt na to warzywo pozostaje ograniczony. Co prawda najgorzej jest jeśli chodzi o cebule do przetwórstwa, ale przekłada się to również na rynek świeży. W tym segmencie wypadnie jeszcze trochę poczekać na jakikolwiek wyraźniejszy ruch cen w górę. Może do grudnia, jak w sezonie 2014/2015 (patrz wykres poniżej). Cena średnia cebuli w omawianym okresie utrzymała poziom 0,34 zł/kg. Rok temu była ona na poziomie 0,80 zł/kg (spadek rok do roku o 57,3 proc.).

Marchew – Stabilnie pod względem cen było także, w omawianym okresie,  także na rynku marchwi. Jednak tu perspektywy na jakąś zwyżkę cen są o wiele gorsze niż w przypadku cebuli. Według opinii bardzo wielu producentów i handlowców, marchwi jest i będzie dużo. I do końca sezonu ceny będą niskie. Średnia cena w omawianym okresie pozostawała na poziomie 0,42 zł/kg. Rok temu marchew wciąż drożała i jej średnia cena wynosiła 1,10 zł/kg (spadek rok do roku o 61,8 proc.).

Buraki ćwikłowe – Sytuacja na rynku buraków ćwikłowych to w zasadzie wierna kopia tego, co się dzieje na rynku marchwi. Tu też ceny pozostają niskie. Niższe nawet od tych sprzed dwóch lat. A perspektywy na zmianę tej sytuacji w kolejnych dwóch miesiącach są gorzej niż marne. Średnia cena buraków miała w omawianym okresie stabilny poziom 0,39 zł/kg. Rok temu buraki cena ta wynosiła 0,68 zł/kg (spadek o 42,6 proc. w relacji rok do roku).

Ziemniaki – Koniec pierwszej połowy października nie przyniósł zmian również na hurtowym rynku ziemniaków. Tu też mamy niskie ceny i niski popyt. Za to podaż jest duża, jako że akurat w Polsce ziemniaki w tym roku obrodziły. Średnia cena sprzedażowa ziemniaków utrzymała się w omawianym okresie na poziomie 0,30 zł/kg. Rok temu było to 0,47 zł/kg (spadek w relacji rok do roku o 36,2 proc.).

 

Warzywa szklarniowe – W omawianym okresie kolejny już tydzień mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której to zmiany cen warzyw szklarniowych w największym stopniu decydowały o kierunku w jakim szły zmiany całego wskaźnika cenowego fresh-market.pl. Rynek warzyw szklarniowych wkroczył już zdecydowanie w swoją ostatnią fazę. Fazę charakteryzującą się dynamicznym spadkiem podaży i skorelowanymi z nim wzrostami cen.en krajowych pomidorów. ów krajowych i utrzymanie znizkowej arniowych

Ogórki szklarniowe – Na rynku ogórków szklarniowych mieliśmy kontynuację dynamicznej zwyżki cen, oglądanej w tygodniu wcześniejszym. Chłodna, a nawet zimna aura wybitnie wpłynęła na ograniczenie dostępności tych warzyw u polskich dostawców, na co rynek zareagował w przewidywalny sposób. Średnia cena ogórków w omawianym wzrosła z 3,95 zł/kg do 4,15  zł/kg (+5,1 proc.). Rok temu też utrzymywał się trend wzrostowy, ale był on mniej dynamiczny niż obecnie, a cena średnia wynosiła 4,00 zł/kg (wzrost w relacji rok do roku o 3,8 proc.).

Pomidory szklarniowe (klasyczne) – W omawianym okresie w górę ciągnęły również ceny pomidorów szklarniowych. Choć na tym rynku wciąż pozostawały one znacznie niższe niż rok temu. Ale wtedy było wyjątkowo drogo. Wracając do bieżącego sezonu – zwyżkę cen pomidorów generował ten sam mechanizm co w przypadku ogórków – spadek podaży przy jednocześnie utrzymującym się dobrym popycie.. Cena średnia (pomidory czerwone, wielkość B) wzrosła w omawianym okresie z 2,50 zł/kg do 3,00 zł/kg (+20,0 proc.). Wciąż było to za mało, aby przekroczyć pułap z zeszłego roku, ale udało się dobić do pułapu sprzed dwóch lat (patrz wykres). Rok temu pomidory wielkości B miały średnią cenę na poziomie 4,33 zł/kg (mniej w relacji rok do roku o 30,7 proc.).

Papryka czerwona – Spadek podaży, ale też i utrzymujący się dobry popyt zadecydowały o kontynuacji wzrostu cen polskiej papryki czerwonej. Jednak kolejne tygodnie mogą przynieść zatrzymanie tego trendu, jako że ceny w Polsce robią się za wysokie w stosunku do cen papryki w Hiszpanii. Średnia cena czerwonej papryki w omawianym okresie wzrosła z 4,00 zł/kg do 4,10 zł/kg (+2,5 proc.) i się na tym poziomie ustabilizowała. Rok temu średnia cena wynosiła 4,25 zł/kg (spadek rok do roku o 3,5 proc.).

Zobacz więcej: Buraki

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE