Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 9 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 1852 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek pomidorów i ogórków

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Jak kształtuje się sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

W dwudziestym szóstym tygodniu 2019 roku na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach regionu zaobserwowano powszechną zmianę trendów cenowych. A jednym z głównych czynników kształtujących ceny była wielkość podaży tych warzyw na rynku, a ponadto istotne zmiany w sytuacji odnotowano na rynkach, na które trafiały produkty importowane.

Jeśli weźmiemy pod uwagę ogólny rozwój sytuacji w ciągu ostatnich siedmiu dni, to zarówno rynek czerwonych okrągłych pomidorów szklarniowych, jak i długich, gładkich ogórków szklarniowych w regionie nadal były zdominowane przez spadkowe tendencje cenowe, co wynikało ze stopniowego wzrostu podaży warzyw z lokalnych gospodarstw.

Jednak w wielu krajach analitycy projektu EastFruit również odnotowali zupełnie odwrotną sytuację.

Jak zauważono powyżej, w okresie sprawozdawczym na rynku czerwonych pomidorów szklarniowych dominowały tendencje spadkowe cen i były one typowe dla Rosji, Mołdawii, Gruzji i Ukrainy. Eksperci zauważyli, że najmocniej pomidory taniały właśnie w tych krajach regionu, gdzie tydzień wcześniej były najdroższe.

Jednocześnie ceny pomidorów w Tadżykistanie i Polsce wzrosły w ciągu tygodnia z powodu zmniejszenia podaży tych warzyw na tle stabilnego popytu ze strony nabywców.

W rezultacie do końca okresu sprawozdawczego najdroższe pomidory szklarniowe w regionie były oferowane na Ukrainie (średnio 1,03 USD/kg), a najbardziej przystępne, na poziomie średnim- 0,29 USD/kg, pozostały w Uzbekistanie.

Znaczne zmniejszenie podaży ogórków szklarniowych na polskim rynku doprowadziło do dużego wzrostu cen tych warzyw, które pod koniec tygodnia zdrożały do 0,94 USD/kg, co oznacza niemal podwojenie cen z poprzedniego okresu. Podobny trend cenowy zaobserwowano również na rynku białoruskim, choć nie tak radykalny, a średnia cena ogórków wzrosła tam do ​​0,39 USD/kg.

Jednocześnie, w związku ze stopniowym wzrostem podaży, ceny długiego, gładkiego ogórka szklarniowego w większości krajów regionu spadły. Maksymalny spadek cen odnotowano na Ukrainie i w Tadżykistanu, w Rosji był on znacznie mniejszy.

Jeśli chodzi o handel importowanymi warzywami szklarniowymi, odbywał się on wyłącznie w segmencie pomidorów szklarniowych, a głównymi dostawcami tych produktów do krajów regionu były Polska, Turcja, Azerbejdżan i Kazachstan.

Podobne
Pomidory i ogórki
2019-06-24 10:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków
W dwudziestym piątym tygodniu roku, w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej (w tym na rynku polskim) i Azji Środkowej, odnotowano znaczące wahania cen warzyw szklarniowych.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-06-17 10:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 24. tydz. br.
Pomidory i ogórki, w dwudziestym czwartym tygodniu roku, taniały w większości monitorowanych krajów regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-06-10 11:37
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 23. tydz. br.
Jak zmieniły się ceny warzyw szklarniowych na rynkach wybranych krajów regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej w dwudziestym trzecim tygodniu bieżącego roku?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.