Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Rosja potrzebuje ziemniaków z importu

W Rosji rocznie produkuje się około 30 mln ton ziemniaków. Jednak ogromnym problemem jest tam brak odpowiedniego zaplecza magazynowego, które pozwoliłoby przechować dużą cześć zbiorów w dobrej kondycji Az do nowego sezonu. Z upływem czasu jakość rosyjskich ziemniaków szybko spada i już zima Rosja skazana jest na import lepszych jakościowo bulw.

Jednym z kanałów, który ma poprawić bilans podaży ziemniaków na rynku rosyjskim jest import młodych ziemniaków z basenu Morza Śródziemnego, a głównie z Egiptu. Przy czym import ten podlega olbrzymim fluktuacjom w zależności od sezonu. Pokazują to dobrze statystyki.

W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2017 roku do Rosji sprowadzono aż 772 tys. ton ziemniaków, podczas gdy w całym roku 2016 było to 285 tys. ton. Z Egiptu trafiło do Rosji aż 326 tys. ton, trzy razy więcej niż w 2016 roku. Dużo ziemniaków Rosja sprowadza też z Białorusi. W omawianym okresie 2017 roku było to 283 tys. ton.

Wszystko wskazuje na to, że w bieżącym sezonie powtórzy się sytuacja sprzed roku. Rosja znów musi sprowadzać duże ilości ziemniaków, w tym tych z Egiptu i Izraela, gdzie eksporterzy raportują bardzo wysoki rosyjski popyt.

To efekt niedoborów w podaży ładnych, dobrych jakościowo ziemniaków w magazynach rosyjskich producentów. Ten deficyt uwidocznił się w cenach, które dość dynamicznie do niedawna w Rosji rosły.

teraz ceny w rosyjskim hurcie ustabilizowały się. Pomógł w tym zwiększony import, ale też fakt, iż znaczna zwyżka cen skłoniła tez lokalnych producentów do otworzenia magazynów. Co prawda zwyżka wywołała też negatywny skutek w postaci schłodzenia popytu, ale można zakładać, że to stan przejściowy i rynek przyzwyczai się do wyższych cen. Opinie wśród uczestników rosyjskiego rynku ziemniaków są takie, że zwiększony import plus wejście na rynek zapasów, które były trzymane w celach spekulacyjnych, sprawi, że ceny ustabilizują się aż do wiosny, kiedy ponownie zacznie się trend zwyżkowy.

W informacji AMI czytamy również, że tak duży popyt rosyjski na młode ziemniaki z Egiptu i Izraela nie pozostanie bez wpływu na rynek ziemniaka w Unii Europejskiej. Unijni producenci powinni skorzystać na tym, że presja importu będzie mniejsza.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE