Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 24 września 2019. Od wczoraj dodano 3717 ceny w 30 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 14 tydz. br.

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 14 tydz. br.

Ziemniaki i marchew
  |   Źródło:
Kwiecień, na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, rozpoczął się wzrostem cen ziemniaków, wynika z raportu east-fruit.com.

Według ekspertów EastFruit rynki ziemniaków i marchwi w minionym tygodniu w większości krajów monitorowanych charakteryzowały się wzrostem cen. Ceny ziemniaków wzrosły w Polsce, Gruzji i Tadżykistanie, natomiast ceny marchwi wzrosły w Tadżykistanie, Rosji, na Ukrainie i Gruzji. W tym samym czasie sytuacja w Mołdawii była wyjątkowa, ponieważ w tym kraju ziemniaki w minionym tygodniu potaniały.

Sytuacja na rynku ziemniaków na Ukrainie i w Rosji pozostała stabilna. Pomimo ogólnego zmniejszenia podaży ziemniaków ze zbiorów w 2018 roku producenci nie byli w stanie podnieść cen ze względu na obecność dużych ilości towaru niskiej jakości. Średnia cena ziemniaków na Ukrainie pozostała praktycznie niezmieniona od połowy lutego (0,24 USD/kg), podczas gdy cena 0,17 USD/kg w Rosji pozostaje stabilna od połowy marca.

W tym samym czasie zaobserwowano przeciwne tendencje w Gruzji i Polsce, a ziemniaki, w ciągu minionego tygodnia, drożały wręcz skokowo na tych rynkach. W oparciu o stabilny popyt i niedobór towaru, sprzedawcy z obu krajów byli w stanie podwoić cenę ziemniaków z ubiegłego roku: w Gruzji do 0,45 USD/kg, a w Polsce podnieść ją o jedną trzecią do 0,35 USD/kg.

Tymczasem Mołdawia, jak wspomniano wcześniej, była jedynym krajem w monitorowanym regionie, gdzie ziemniaki potaniały, średnio o 11 procent do 0,26 USD/kg. Jeśli chodzi o Tadżykistan, tutaj warzywa te nieznacznie wzrosły w cenie do 0,17 USD/kg.

Wczesne ziemniaki

Rynek ziemniaków wczesnych w większości krajów pozostawał jak dotąd stosunkowo stabilny, ale handlowcy zauważyli już pewne ożywienie popytu na te produkty. Tak więc w Federacji Rosyjskiej przedział cenowy dla ziemniaków importowanych z Egiptu wahał się w granicach 0,61 - 0,77 USD/kg. Egipt pozostał także głównym dostawcą wczesnych ziemniaków do Gruzji. Średnio egipskie ziemniaki były oferowane na rynku gruzińskim w cenie 0,56 USD/kg, a pierwsze dostawy krajowych produktów z nowej uprawy mają być dostępne pod koniec tego miesiąca. Tymczasem w Polsce ceny wczesnych ziemniaków wyprodukowanych na Cyprze wynosiły 0,63 - 0,77 USD/kg.

W przeciwieństwie do rynku ziemniaków, cena marchwi w Rosji i na Ukrainie w omawianym okresie rosły (do 0,28 USD/kg), odpowiednio o 5 i 16 procent. Uczestnicy rynku rosyjskiego, jak i ukraińskiego zgłosili znaczne zmniejszenie podaży produktów wysokiej jakości i oraz utrzymywanie się stabilnego popyt, dzięki temu byli w stanie podnieść ceny. Warto zauważyć, że marchew w Rosji drożeje od drugiej połowy marca, a średnia cena w tym okresie wzrosła już o 22 procent.

Sytuacja w Mołdawii i Polsce pozostała stosunkowo stabilna. Jednocześnie na rynku mołdawskim średnia cena marchwi utrzymuje się na poziomie 0,32 - 0,34 USD/kg co najmniej od początku stycznia, a w Polsce na poziomie 0,41 - 0,42 USD/kg od początku lutego.

Marchew w Gruzji i Tadżykistanie zdrożała w ciągu minionego tygodnia. Na rynku gruzińskim średnia cena importowanej marchwi wzrosła o 7 procent, ponownie osiągając wartość 0,59 USD/kg. Z kolei Tadżykistan okazał się liderem w tempie wzrostu cen marchwi: średnia cena dosłownie podwoiła się w ciągu tygodnia, ponieważ lokalni rolnicy zakończyli zbiory i przystąpili do sprzedaży marchwi z magazynów.

Podobne
Ziemniaki
2019-04-08 13:00
NEPG – rośnie powierzchnia uprawy ziemniaków
W krajach NEPG (Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków Północno Zachodniej Europy) powierzchnia przeznaczona pod ziemniaki rośnie zgodnie z linią trendu wyznaczoną przez rosnący popyt na te warzywa, informuje portal www.freshplaza.com, powołując się na dane NEPG.
czytaj więcej
2019-04-06 15:45
Ardanowski: podpiszę rozporządzenie dot. znakowania ziemniaków
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował na sobotniej konwencji PiS w Kadzidle koło Ostrołęki, że w przyszłym tygodniu podpisze rozporządzenie dotyczące znakowania ziemniaków.
czytaj więcej
Marchew
2019-04-02 13:12
Import marchwi w 2018 r.
Duży wzrost importu marchwi do Polski, zwłaszcza w wymiarze wartościowym. Analizujemy dane GUS za rok 2018.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-04-02 08:55
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 13. tydz. br.
Stabilna sytuacja na rynku ziemniaków i nieznaczne wahania cen w segmencie marchwi, tak w skrócie wyglądał rynek marchwi w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej według cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-04-01 14:37
Skokowa zmiana cen ziemniaków
Końcówka marca przyniosła gwałtowną zmianę w sytuacji cenowej na hurtowym rynku ziemniaków w Polsce.
czytaj więcej
Marchew
2019-03-29 16:21
Eksport marchwi w 2018 r.
Duży spadek wolumenu eksportu marchwi rok do roku, ale przy jednoczesnym wzroście jego wartości. Analizujemy dane GUS za rok 2018.
czytaj więcej
Marchew
2019-03-27 19:38
Rosja – ceny marchwi w górę
Zapasy marchwi w magazynach rosyjskich producentów szybko się kurczą, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Marchew
2019-03-27 14:01
Marchew jeszcze zdrożeje?
Marzec przyniósł wyraźne osłabienie koniunktury w hurtowym handlu marchwią na polskim rynku. Czyżby szła poprawa w tym zakresie?
czytaj więcej
Marchew
2019-03-26 11:12
Belgia – wzrośnie popyt na marchew?
Belgijscy producenci marchwi oczekują na wzrost popytu na to warzywo, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-03-26 08:54
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 12 tydz. br.
Ziemniaki drożały w Tadżykistanie i Gruzji, marchew - w Mołdawii, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-03-19 10:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 11 tydz. br.
Ceny ziemniaków poszły w górę w Rosji i Mołdawii; marchew taniała w Tadżykistanie i na Ukrainie, wynika z informacji zawartych w cotygodniowym raporcie portalu east-fruit.com. A jak według ekspertów tego portalu wyglądał polski rynek ziemniaków i marchwi w 11. tygodniu roku?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.