Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest czwartek 20 luty 2020. Od wczoraj dodano 4190 ceny w 33 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi - 28. tydz. br.

Ziemniaki i marchew
  |   Źródło:
Jak rozwija się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Ziemniaki

Według danych EastFruit najbardziej znaczące tempo wzrostu cen ziemniaków w minionym tygodniu zaobserwowano w dwóch krajach – w Polsce i na Ukrainie. Jednocześnie na obu rynkach wzrost cen był spowodowany niekorzystnymi warunkami pogodowymi, które skutkowały problemami z bieżącym zbiorem ziemniaków. W rezultacie w Polsce średnia cena skoczyła do prawie pół dolara za kg, a przedział cen na rynku ukraińskim wynosił 0,31-0,39 USD/kg. Choć mniej znacząco, ziemniaki również zdrożały w Tadżykistanie, ale kraj ten pozostał outsiderem,. jeśli chodzi o ceny tych ziemniaków w monitorowanych krajach.

W innych krajach ceny albo utrzymały się na poziomie z wcześniejszego tygodnia (Mołdawia, Gruzja i Uzbekistan), albo spadły, jak na przykład w Rosji, gdzie na tle kampanii aktywnego zbioru ziemniaki straciły średnio 9 procent ceny. Tymczasem na Białorusi cena spadła o 25 procent do 0,29 USD/kg.

Marchew

Sytuacja na rynku marchwi w monitorowanych przez EastFruit krajach była bardziej stabilna, a znaczące zmiany cen odnotowano tylko na trzech rynkach.

Tak więc marchew znacznie potaniała tylko w Gruzji, tracąc 18 procent ceny przez tydzień. Tymczasem sprzedawcy marchwi z Mołdawii ponownie podnieśli ceny po spadku tydzień wcześniej. Wzrost cen produktów odnotowano również w Tadżykistanie, gdzie ceny wzrosły o 12–25 procent do 0,16–0,30 USD/kg, chociaż w sąsiednim Uzbekistanie prawie nie nastąpiły zmiany.

Sytuacja w Rosji nie uległa zmianie, choć krajowa marchew nieznacznie potaniała do 0,32-0,44 USD/kg. Rosyjskie firmy hurtowe nadal oferowały również resztki importowanej marchwi produkowanej w Izraelu po cenach od 0,59 USD/kg.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2019-07-09 10:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi - 27. tydz. br.
Jak rozwija się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-06-25 09:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi
Jak w dwudziestym piątym tygodniu bieżącego roku kształtowała się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w wybranych krajach Europy Wschodniej (w tym na rynku polskim) i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Zeimniaki i marchew
2019-06-19 08:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 24. tydz. br.
Jak kształtowały się ceny na wybranych rynkach (w tym rynku polskim) regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej w segmentach ziemniaków i marchwi?
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-06-12 08:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi
W dwudziestym trzecim tygodniu 2019 roku, na rynkach monitorowanych krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej trwał wzrost podaży wczesnych ziemniaków i młodej marchwi. Jednak ceny tych warzyw nie zawsze spadały.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.