Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 5 lipca 2020. Od wczoraj dodano 1513 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi - 34. tydz. br.

Ziemniaki i marchew
  |   Źródło:
Jak rozwija się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Ziemniaki

Według analityków EastFruit w minionym tygodniu sytuacja na rynku ziemniaków była niestabilna. Aktywna kampania zbiorów w Rosji i na Białorusi wspierała negatywny trend cen na tych rynkach. W rezultacie w Federacji Rosyjskiej ziemniaki potaniały o kolejne 6-10 procent w ciągu tygodnia, a przedział cenowy na koniec okresu sprawozdawczego wynosił 14-23 centów za kg. Na Białorusi ceny spadły jeszcze bardziej, o 15–21 procent, do 19–29 centów za kg, choć wcześniej były względnie stabilne od pierwszej połowy lipca.

Na Ukrainie przeciwnie, ceny ustabilizowały się na poziomie 32–48 centów za kg ze względu na aktywny import ziemniaków z Białorusi. Ceny tych produktów również niewiele się zmieniły w Polsce (średnio 36 centów za kg) i Gruzji (średnio 27 centów za kg).

Tymczasem wzrost cen odnotowano w Mołdawii, gdzie ziemniaki zdrożały średnio 9 procent tygodniowo, a także w Azji Środkowej. Ale, podczas gdy w Uzbekistanie średnia cena wzrosła tylko o jeden cent za kg, w Tadżykistanie wzrosła o 22 procent, a całkowity przedział cenowy na koniec tygodnia wynosił 21-34 centów za kg.

w1

Marchew

Najtańsza marchew w monitorowanych przez EsatFruit krajach regionu była nadal oferowana na Ukrainie: 16-20 centów za kg. Nieco droższa marchew była oferowana w Rosji, gdzie ceny tygodniowo spadły o 11-16 procent do 15-24 centów za kg, oraz w Mołdawii, gdzie średnia cena spadła tylko o 1 cent za kg.

Tymczasem Polska była rekordzistą tygodnia pod względem spadku cen marchwi, ponieważ warzywo to potaniało o 16–21 procent, a ceny spadły do 20–28 centów za kg. Szerszy zakres cen marchwi odnotowano na sąsiedniej Białorusi: 19–39 centów za kg.

Ceny marchwi również spadły w Tadżykistanie i Gruzji, choć mniej niż w Polsce. Jedynym krajem, w którym ceny marchwi wzrosły do końca omawianego tygodnia, był Uzbekistan, gdzie pod koniec tego okresu wzrosły one do 26-30 centów za kg.

w2

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.