Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 31 października 2020. Od wczoraj dodano 2879 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Belgia – zbiory ziemniaków z poślizgiem

Ziemniaki
  |   Źródło:
„Około 70 procent belgijskich ziemniaków wciąż jest w ziemi”, mówi belgijski producent.

W Belgii nadal trzeba zebrać około 70 procent ziemniaków. Kraj ten doświadczył długiego okresu suszy, po którym nastąpił okres bardzo deszczowy. Rolnicy nie mogli rozpocząć zbiorów. „Pogoda na najbliższe dni wygląda dobrze. W nadchodzącym tygodniu plantatorzy ziemniaków będą bardzo zajęci” - mówi Bart Nemegheer z De Aardappelhoeve. „Im dłużej będziemy czekać, tym będzie to trudniejsze. Zwłaszcza teraz, gdy poranne temperatury wynoszą od 5 do 6°C.”

„Plony są bardzo średnie. Spodziewam się, że kiedy wszystko zostanie wykopane, podaż i popyt osiągną równowagę. Ceny również obecnie rosną. Nadal nie wiadomo, jak rozwinie się koronawirus. Wirus może po raz drugi zakłócić rynek. Może to niekorzystnie wpłynąć na eksport. Mamy jednak nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze. A jeśli coś pójdzie nie tak, mamy nadzieję, że wszyscy zainterweniują na czas.”

Wkrótce zebrane zostaną również słodkie ziemniaki. „W tym roku mamy nieco niższe plony. To dlatego, że mieliśmy kilka zimnych dni w lipcu. To kluczowy miesiąc. Sierpień częściowo to nadrobił. Ale dni są już znacznie krótsze niż w sierpniu. Dlatego słodkie ziemniaki są trochę mniejsze niż w zeszłym roku. Jesteśmy jednak bardzo zadowoleni z jakości. Na razie ważne jest, aby zebrać wszystko do magazynów. Wtedy możemy zobaczyć, jak to wszystko wygląda”- podsumowuje Bart.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2020-10-13 12:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 41. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, w tym również w Polsce?
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2020-10-05 13:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 40. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, w tym również w Polsce?
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-10-02 13:00
Ukraina – wysokie plony późnego ziemniaka
Ukraiński rolnik: Mam nadzieję na wysokie plony późnych odmian ziemniaków.
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-10-01 08:00
Przedwynikowy szacunek zbioru ziemniaków
GUS opublikował drugi w tym roku szacunek na temat zbiorów głównych ziemiopłodów rolnych, w tym ziemniaków. Jakie dane zostały w nim zawarte?
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-09-29 08:00
A ziemniaki jeszcze tańsze
Mimo że polskie ziemniaki już mocno potaniały na rynku hurtowym, to nie uchroniło ich to od kolejnych przecen.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.