Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 5 czerwca 2020. Od wczoraj dodano 2152 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

COPA i CAGECA apelują o pomoc dla sektora ziemniaków

Ziemniaki
  |   Źródło:
COPA i COGECA zwracają się do Brukseli o rozwiązanie dla europejskiego sektora ziemniaków.

Europejski rynek ziemniaków magazynowych został mocno dotknięty pandemią COVID-19, co będzie miało konsekwencje dla innych segmentów, zarówno w łańcuchu dostaw świeżych ziemniaków, jak i w przemyśle przetwórczym.

W obliczu tej sytuacji sektor reprezentowany przez COPA (Komitet Profesjonalnych Organizacji Rolniczych) i COGECA (Generalna Konfederacja Spółdzielni Rolniczych w Unii Europejskiej) wysłał list do Komisji Europejskiej, proponując różne rozwiązania.

Oba komitety zwracają się do Komisji o wsparcie sektora w formie finansowania pochodzącego z budżetu WPR oraz o rozważenie wprowadzenia tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla europejskiego sektora ziemniaków.

Zwracają się również do Komisji Europejskiej o aktywację artykułów 219 i 221 rozporządzenia o jednolitej wspólnej organizacji rynku, aby zagwarantować lepszą organizację łańcuchów dostaw ziemniaków i umożliwić im przygotowanie się na wszelkie problemy, które mogą wystąpić gdy ograniczenia w UE i w eksporcie do krajów trzecich będą zniesione.

COPA i COCEGA zwracają się również do Komisji Europejskiej o wsparcie prywatnego przechowywania mrożonych półproduktów ziemniaczanych uzyskanych z ziemniaków na podstawie umów, pod warunkiem, że przetwórcy zgodzą się natychmiast ponownie uruchomić swoje linie produkcyjne przy maksymalnej wydajności i że ziemniaki do przechowywania zostaną wycofane z rynku, ponieważ nie ma rynku na tę nadwyżkę. Dotyczy to również wczesnych ziemniaków, ponieważ organizacje producentów będą cierpieć z powodu zakłóceń na rynku spowodowanych przez ziemniaki zeszłoroczne, z uwagi na przedłużone środki ograniczające rozprzestrzenianie pandemii.

Arnaud Delacour, przewodniczący grupy roboczej ds. Ziemniaków COPA-COCEGA, mówi, że „straty spowodowane przez kryzys COVID-19 na poziomie UE szacuje się na ponad 400 milionów euro, a do tego musimy uwzględnić utratę wartości dodanej z powodu braku handlu, przetwórstwa, sektora hotelarsko-gastronomicznego i innych kanałów dystrybucji. Rezerwy finansowe producentów rolnych są wyczerpane, ponieważ w ubiegłym roku było już bardzo źle dla naszego sektora, który musiał radzić sobie z wyjątkowo suchymi warunkami pogodowymi. Potrzebujemy płynności i rządowych gwarancji kredytowych, jeśli chcemy przezwyciężyć ten trudny kryzys. Wszystkie środki wprowadzone przez Komisję Europejską wymagają skoordynowanego i skorygowanego podejścia 27 państw członkowskich UE; w przeciwnym razie istnieje ryzyko zakłóceń na rynku wewnętrznym.”

Podobne
Ziemniaki i marchew
2020-04-27 15:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 17. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Frytki
2020-04-24 13:00
Ziemniaki frytkowe - kolejna ofiara koronawrusa
Zamknięcie przedsiębiorstw zajmujących się produkcją mrożonych frytek doprowadziło do niemożności realizacji kontraktów na zakup ziemniaków uprawianych w oparciu umowy z rolnikami.
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-04-24 10:00
Pierwsze młode ziemniaki?
Mamy już pierwsze notowania młodych krajowych ziemniaków, ale do prawdziwego startu sezonu tych warzyw zostało jeszcze kilka dni.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.