Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 15 grudnia 2019. Od wczoraj dodano 1772 ceny w 13 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Francja – wysoki popyt na ziemniaki

Francja – wysoki popyt na ziemniaki

Ziemniaki
  |   Źródło:
Popyt na ziemniaki ze zbioru 2018 we Francji znów rośnie, a wraz z nim ceny tych warzyw, wynika m. In. z informacji portalu www.freshplaza.com. Co jest tego przyczyną?

Maj przyniósł wzrost popytu na „stare” ziemniaki na francuskim rynku hurtowym. To wysokie zapotrzebowanie na ziemniaki ze zbioru 2018 buduje mocno „napiętą” sytuację rynkową, a to przekłada się na kolejne zwyżki cen tych warzyw.

Swoją rolę w tym odgrywa oczywiście niski stan zapasów ziemniaka u francuskich producentów i handlowców, chociaż akurat Francja najmniej ucierpiała w zeszłym roku, jeśli chodzi o zbiory ziemniaków. Ale mamy już maj i po intensywnym sezonie zapasy są na wyczerpaniu.

Napięcie na rynku pogłębia zaś niekorzystna pogoda. Po pierwsze chłód i brak słońca opóźniają wegetację, a do tego w części kraju coraz większym problemem jest susza. To wszystko oznacza opóźnienie w starcie sezonu nowego. Przy niskim stanie zapasów „starego” ziemniaka nie są to dobre wiadomości dla kupujących.

A popyt na francuskie ziemniaki, jak wspomniano wyżej, rośnie. Zwłaszcza w eksporcie, bo w innych krajach europejskich jest jeszcze gorzej z zapasami niż we Francji. Ale rośnie też popyt w przetwórstwie.

Jeśli chodzi o ceny, to te oficjalne na ziemniaki do przetwórstwa wzrosły ostatnio do 20,00 – 30,00 euro/100 kg za odmianę Bintje i 25,00 – 30,00 euro/100 kg za Fontane. Na rynku krajowym ziemniaki o twardym miąższu osiągają ceny do 50,00 euro/100 kg.

Stary sezon się kończy, a nowy zaczyna. Francuska organizacja branżowa UNPT szacuje, że 97 procent ziemniaków na nowy sezon jest już posadzonych. Jak wspomniano, coraz poważniejszym problemem jest susza.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2019-05-07 10:44
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 18. tydz. br.
Jeśli chodzi o ceny ziemniaków i marchwi na rynkach krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej monitorowanych w raporcie portalu east-fruit.com, to rosły one na Ukrainie, w Mołdawii i Gruzji.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-05-02 18:13
Są już pierwsze młode polskie ziemniaki
Pierwsze polskie młode ziemniaki trafiły na rynek, ale na większe ich ilości jeszcze poczekamy.
czytaj więcej
Jabłka
2019-05-02 09:00
Białoruś – próby wwozu jabłek do Rosji nie ustają
Po wprowadzeniu zakazu dostaw jabłek z Białorusi do Rosji, próby wwozu nie ustały. Ostatnio jabłka były ukryte w samochodach z ziemniakami, informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Susza
2019-04-24 17:38
Susza zagraża uprawom?
Brak opadów to coraz gorętszy temat wśród rolników, w tym producentów owoców i warzyw. Temat na tyle poważny, że w tej sprawie głos zabrał również minister Ardanowski.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-04-24 09:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 16. tydz.
Ziemniaki i marchew drożały w Polsce i Rosji, w cotygodniowym raporcie informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
2019-04-19 20:25
Ardanowski podpisał rozporządzenie, które wprowadzi znakowanie ziemniaków
Podpisałem rozporządzenie, które wprowadzi znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego one pochodzą - napisał w piątek na Twitterze minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski. Zapowiedział, że wystąpi do KE o notyfikację znakowania mięsa.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.