Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 24 luty 2020. Od wczoraj dodano 2043 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Hiszpania – rekordowe ceny ziemniaków

Ziemniaki
  |   Źródło:
Ceny ziemniaków w Europie podwoiły się z powodu niedoborów tych warzyw.

Ceny ziemniaków osiągnęły rekordowy poziom. Niska produkcja w Europie ze względu na suchą pogodę spowodowała spadek eksportu w głównych krajach produkujących (Francja, Holandia i Niemcy), podczas gdy Hiszpania, gdzie zbiory nie były tak złe, sprzedaje więcej za granicą, zachęcona dobrymi cenami.

Wszystko to doprowadziło do spadku podaży, co spowodowało podwojenie cen. Wzrost dotarł również do półek supermarketów i przetwórstwa.

Bez wątpienia najbardziej dotknięci byli duzi odbiorcy. Tak jest w przypadku Doruel, z siedzibą w hiszpańskiej prowincji Teruel, która prowadzi fabrykę chipsów ziemniaczanych w miejscowości Villarquemado. „Kupujemy ziemniaki za dwa razy więcej niż zwykle. Obecnie kosztują 0,58 euro za kilogram, kiedy zwykle płacimy 0,30 euro”, wyjaśnia dyrektor generalny zakładu, Julián Rubira.

Firma jest w o tyle dobrej sytuacji, że musi zwracać się do tych dostawców tylko w miesiącach letnich, ponieważ przez resztę roku jest samowystarczalna dzięki własnym zbiorom. „Jakość naszych ziemniaków jest tak wysoka, że ​​zbieramy je na początku października i możemy je przechowywać w komorach do czerwca”, mówi Rubira.

Silna zmienność
Sucha pogoda, która dotknęła większą część Europy, spowodowała spadek plonów o około 20 procent i obniżyła jakość zbieranych ziemniaków, powodując gwałtowny wzrost cen na rynku hiszpańskim. „Półtora miesiąca temu wczesne ziemniaki z Andaluzji i Murcji osiągały ceny nawet 400 euro za tonę, a zwykle jest to 180 lub 200 euro”, powiedział lider związku UAGA, Toño Romé.

Ziemniaki z Kastylii-León, regionu o największej produkcji w Hiszpanii, niedawno trafiły na rynki, umożliwiając spadek cen do 300 euro za tonę, jak podkreśla Romé.

Dodaje jednak, że sektor ziemniaków zawsze charakteryzował się zmiennością. „Wiele lat temu niektóre partie były sprzedawane za 80 euro za tonę, kiedy koszty produkcji wynoszą około 120 euro” - mówi.

Ta niestabilność cen jest właśnie przyczyną załamania produkcji ziemniaka w Hiszpanii. W rzeczywistości kraj ten stał się importerem netto ziemniaków po spadku areału z ponad 200 tys. hektarów do nieco ponad 70 tys. hektarów.

W wyniku tego cena początkowa średniopóźnych ziemniaków w Kastylii-León, La Rioja lub Albacete przekroczyła 0,40 euro za kilogram, w porównaniu do 0,16 w ubiegłym roku.

Według COAG konsument końcowy zapłacił średnią cenę 1 euro za kilogram, w porównaniu ze średnią ceną w wysokości 0,34 euro za kilogram.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2019-08-06 10:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi - 31. tydz. br.
Jak rozwija się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-08-02 10:00
Rosja – nawadnianie poprawia plony ziemniaka
Nawadnianie pomogło plantatorom ziemniaków w regionie Niżny Nowogród (Rosja) osiągnąć rekordową wydajność.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-07-31 12:00
Ziemniaki – wstępne szacunki GUS
Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu na temat wstępnych szacunku zbiorów w 2019 roku zamieścił tylko ogólna uwagi o stanie upraw ziemniaków. Czego się dowiadujemy?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-07-26 16:27
Ceny ziemniaków nie odpuszczają
Marchew potaniała, cebula tanieje i to coraz dynamiczniej. A ziemniaki?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.