Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 24 sierpnia 2019. Od wczoraj dodano 2138 ceny w 22 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Holandia – ceny ziemniaków znów w górę

Holandia – ceny ziemniaków znów w górę

Ziemniaki
  |   Źródło:
Niski stan zapasów ziemniaka ze zbioru 2018 roku i perturbacje pogodowe, które negatywnie wpływają na kampanię ziemniaków wczesnych, to czynniki, które wpływają na kierunek zmian hurtowych cen tych warzyw. Potwierdzają to także informacje portalu www.freshplaza.com.

W minionym tygodniu ceny ziemniaków na rynku holenderskim kontynuowały trend zwyżkowy. Trend może nie nazbyt dynamiczny, ale biorąc pod uwagę jak bardzo już wcześniej ceny ziemniaków zwyżkowały, to fakt ich dalszego wzrostu w końcówce sezonu ma swoją wymowę.

Trend ten wynika z równoległego oddziaływania na tamtejszym rynku ziemniaczanym kilku czynników. Po pierwsze chodzi o niską podaż holenderskich ziemniaków. Jednak nie jest to czynnik nowy, a w poprzednich miesiącach fakt, że ziemniaków było dużo mniej niż zazwyczaj nie zawsze powodował zwyżkę cenową.

Jednak teraz ta niska podaż konfrontuje się na rynku z wyższym popytem. Zapotrzebowanie na holenderskiego ziemniaka wzrosło zwłaszcza w eksporcie. Ten czynnik popytowy jest w znacznym stopniu skorelowany z kolejnym – opóźnieniami w kampanii ziemniaków wczesnych. Niekorzystna pogoda spowodowała spowolnienie wegetacji, a fala przymrozków szkody w uprawach ziemniaków. Nie tylko w Holandii, ale również w Belgii i południowych landach Niemiec. To pobudza też popyt u importerów z Niemiec i Belgii właśnie. Do tego dochodzi dobry eksport do krajów Europy Wschodniej i Południowej. Popyt ten szerszym strumieniem trafia teraz do Holandii, gdy zapasy we Francji są już na wyczerpaniu.

W konsekwencji ceny eksportu idą w górę i obecnie jest to 30,00 – 40,00 euro/100 kg zależnie od kalibru, odmiany i miejsca docelowego (najdroższe ziemniaki kal. 55+ do Włoch). Ceny w przetwórstwie rosną słabiej i obecnie są one w przedziale 29,00 – 35,00 euro/100 kg, zależnie od odmiany i jakości.

Podobne
Ziemniaki
2019-05-12 09:41
Pogoda wpływa też na ceny młodych ziemniaków
Pisaliśmy o wpływie pogody na kampanię truskawkową, ale nie tylko zbiory owoców odczuwają kaprysy wiosennej aury.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-05-10 15:52
Francja – wysoki popyt na ziemniaki
Popyt na ziemniaki ze zbioru 2018 we Francji znów rośnie, a wraz z nim ceny tych warzyw, wynika m. In. z informacji portalu www.freshplaza.com. Co jest tego przyczyną?
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-05-07 10:44
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 18. tydz. br.
Jeśli chodzi o ceny ziemniaków i marchwi na rynkach krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej monitorowanych w raporcie portalu east-fruit.com, to rosły one na Ukrainie, w Mołdawii i Gruzji.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-05-02 18:13
Są już pierwsze młode polskie ziemniaki
Pierwsze polskie młode ziemniaki trafiły na rynek, ale na większe ich ilości jeszcze poczekamy.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.