Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 22 września 2019. Od wczoraj dodano 1719 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Holandia – jest popyt na ziemniaki, za to ziemniaków nie ma

Holandia – jest popyt na ziemniaki, za to ziemniaków nie ma

Ziemniaki
  |   Źródło:
Niska podaż przy wysokim popycie, to konfiguracja, która decydowała o obliczu holenderskiego rynku ziemniaków w zeszłym tygodniu.

Ceny rosną, a rzeczywiste transakcje w dwudziestym pierwszym tygodniu roku, jeśli chodzi o ziemniaki dobrej jakości od 30 do 34 euro/100 kg w odmianach przemysłowych (Fontane, Agria, Markies) oraz od 37 do 40 euro/100 kg dla ziemniaków na krajowym rynku świeżym. Dla przemysłu notowania z zeszłego tygodnia odzwierciedlają brak podaży i ciągły wysoki popyt, przy czym większość notowań przekracza 30 euro/100 kg.

Wolumen obrotu jest niski, biorąc pod uwagę niedobór zapasów. Harmonogramy fabryk ogólnie przewidują dostępność wczesnych ziemniaków od 28 tygodnia roku (drugi tydzień lipca), ale nic nie jest pewne, biorąc pod uwagę dotychczasową słabą wiosenną pogodę.

Eksport był kontynuowany i tak jak w ubiegłym tygodniu ziemniaki z Holandii sprzedawano do Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Duże było też zainteresowanie z Afryki Północnej i Karaibów, a ceny tego eksportu to zakres od 30 do 36 euro/100 kg (towar kalibrowany, pakowany w worki lub big-bagi). Eksport ziemniaków większego kalibru (na przykład odmiany Agria) dla Hiszpanii realizowany był w cenach 40 - 47 euro/100 kg.

Aktywności w przemyśle przetwórczym w Holandii spada (źródło: NAO za pośrednictwem VTA). Holenderskie fabryki przetworzyły w kwietniu 329 800 ton ziemniaków, o 10 procent mniej niż w kwietniu 2018 roku. To już szósty miesiąc z rzędu zmniejszonej aktywności. W ciągu ostatnich 12 miesięcy całkowita ilość przetworzonych ziemniaków spadła o 2,8 procent do 3,91 mln ton.

Aktywny w kwietniu był eksport (źródło: NAO za pośrednictwem VTA): Holandia wyeksportowała 76 855 ton w kwietniu ubiegłego roku, głównie do Belgii (41 700 ton) i Niemiec (12 200 ton). Kwiecień pokazał ożywienie w handlu do Hiszpanii, Rumunii i Polski. Całkowity wolumen wyeksportowanych ziemniaków od początku sezonu wyniósł 650 000 ton w porównaniu do 710 000 ton w ubiegłym roku.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2019-05-28 11:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 21 tydz. br.
Na Ukrainie, w Polsce i w Mołdawii w minionym tygodniu spadały zarówno ceny ziemniaków, jak również marchwi, wynika z raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-05-27 20:24
Co z cenami młodych ziemniaków?
Ziemniaki ze zbiorów 2018, towar jeszcze chwilę temu bardzo poszukiwany, powoli zaczynają wypadać z obiegu, wypychane przez ziemniaki młode.
czytaj więcej
2019-05-27 12:19
Nowa regulacja w zakresie znakowania pochodzenia ziemniaków (wideo)
Według rozporządzenia ministra rolnictwa przy sklepowych stoiskach z ziemniakami konsumenci powinni zobaczyć informację i flagę kraju, z którego pochodzą warzywa. Na razie dotyczy to tylko ziemniaków luzem, dla pakowanych regulacja zacznie obowiązywać od 2020 roku. Nowe przepisy mają wspierać konsumencki patriotyzm. Obowiązek znakowania i poinformowania klientów o kraju pochodzenia ziemniaków spoczywa głównie na sprzedawcach, ale na kolejne regulacje w zakresie znakowania żywności od 2020 roku muszą się przygotować też producenci - informuje Newseria.pl.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-05-21 19:36
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 20. tydz. br.
Warzywa z zeszłorocznych zbiorów drożeją, a z drugiej strony nabiera tempa sezon ziemniaków młodych. Powoli dołącza też młoda marchew. Portal east-freuit.com przedstawia cykliczny raport z rynku ziemniaków i marchwi krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.