Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 7 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2719 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Kraje NEPG – zbiory ziemniaków wyższe rok do roku

Ziemniaki
  |   Źródło:
Organizacja NEPG, zrzeszająca producentów ziemniaków z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii, opublikowała najnowsze szacunki na temat zbiorów ziemniaków w Północno-Zachodniej Europie.

W tym sezonie zbiory ziemniaków będą większe niż w roku 2018. Te większe zbiory są spowodowane zwiększoną powierzchnią uprawy ziemniaków konsumpcyjnych o 9 procent w porównaniu ze średnią z 5 lat. W tym roku ogólne średnie plony szacuje się na 43,9 na hektar, co stanowi 6,8 procent poniżej średniej z 5 lat, ale o około 3 tony więcej niż w poprzednim sezonie.

w1

W przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie zbiory są zawsze później, brak jest jeszcze szacunków i zastosowano średnią z 5 lat, jednak prawdopodobnie będzie to zbliżone do rzeczywistości. W Wielkiej Brytanii zbiera się 70 procent ziemniaków konsumpcyjnych. Ostateczne dane liczbowe dotyczące uprawy NEPG w 2019 roku zostaną opublikowane pod koniec listopada.

Zbiory późno i jeszcze nie skończone
Tegoroczne zbiory są później niż zwykle. We wrześniu działały wszystkie dostępne systemy nawadniające, ponieważ było zbyt sucho, a w październiku było zbyt mokro, aby zbierać ziemniaki. Zwłaszcza w Belgii i Holandii w zeszły weekend do zebrania zostało jeszcze prawie 60 procent ziemniaków. Jednak w ciągu kilku dni zbiory mogą zostać wznowione i przy normalnych warunkach pogodowych zostaną one dostarczone do magazynów.

Jakość ziemniaków jest dobra, jednak wymagana jest dodatkowa uwaga i monitorowanie w sezonie przechowywania, ponieważ wiele ziemniaków trafiało do magazynów w warunkach  podwyższonej wilgotności. Zgłoszono gdzieniegdzie wystąpienie zgnilizny (bakterie i grzyby) i konieczna jest dobra wentylacja i suszenie.

W ostatnich tygodniach kontynuowano eksport ziemniaków do Polski i innych krajów Europy Południowo-Wschodniej i Południowej, a ruch ten trwa nadal. Wszystkie wyeksportowane wolumeny,  to te, które nie będą dostępne na rynku UE-05. Przetwórcy rozpoczęli swoje zakupy w tym sezonie bardzo wcześnie. Poziom cen ma tendencję wzrostową od około 2 lub 3 tygodni, a na przyszłość wszystko zależy od ostatecznych zbiorów i jakości podczas przechowywania.

w2

Areał ziemniaków
Ogólnie rzecz biorąc, NEPG zauważa, że koszty produkcji na kontynencie wzrosły i będą rosły w nadchodzących latach, ze względu na większe nawadnianie, większe koszty zbioru ziemniaków zebranych w wilgotnych warunkach, a zwłaszcza wyższe koszty przechowywania. Jest to spowodowane wyższymi kosztami alternatyw dla CIPC i czyszczenia magazynów. Podobno dotyczy to również Wielkiej Brytanii. Ten kontekst należy wziąć pod uwagę na kontynencie w przypadku umów, które zostaną podpisane na następną kampanię. NEPG radzi, aby nie zwiększać na kontynencie obszaru upraw ziemniaka w najbliższych latach. „Jeśli będziemy mieli normalne zbiory na tym istniejącym obszarze, rynek nie będzie już w równowadze”, uważa Sekretarza NEPG.

Podobne
Ziemniaki
2019-06-07 13:24
NEPG – wzrost powierzchni uprawy ziemniaków
Organizacja NEPG (Organizacja Producentów Ziemniaków Europy Pónocno-Zachodniej) poinformowała, że w jej krajach członkowskich wzrosła powierzchnia uprawy ziemniaków, o czym pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-04-08 13:00
NEPG – rośnie powierzchnia uprawy ziemniaków
W krajach NEPG (Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków Północno Zachodniej Europy) powierzchnia przeznaczona pod ziemniaki rośnie zgodnie z linią trendu wyznaczoną przez rosnący popyt na te warzywa, informuje portal www.freshplaza.com, powołując się na dane NEPG.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.