Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 13 lipca 2020. Od wczoraj dodano 2812 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

NEPG – wzrost powierzchni uprawy ziemniaków

Ziemniaki
  |   Źródło:
Organizacja NEPG (Organizacja Producentów Ziemniaków Europy Pónocno-Zachodniej) poinformowała, że w jej krajach członkowskich wzrosła powierzchnia uprawy ziemniaków, o czym pisze portal www.freshplaza.com.

Na podstawie wstępnych szacunków NEPG obszar uprawy ziemniaków w pięciu krajach członkowskich (Niemcy, Francja, Holandia, Belgia, Wielka Brytania)wzrósł do 609.000 hektarów (uprawy ziemniaków konsumpcyjnych). To największy areał w historii. Chociaż nie jest to ostateczna wielkość (ostateczne dane zostaną opublikowane na początku lipca), to szacunki już wskazują na wzrost o 2,4 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym i 8,4 procent w porównaniu ze średnią pięcioletnią.

Wszystkie kraje członkowskie na kontynencie wykazują wzrost w tym zakresie, ale to Francja i Belgia są na szczycie. Obawy przed brakiem sadzeniaków (po niskich zbiorach 2018 roku), które miały posłużyć do zwiększenia areału upraw okazały się przesadzone (było więcej ziemniaków mniejszych rozmiarów, więc było więcej sadzeniaków), nawet jeśli ich ceny wzrosły.

Również koszty produkcji, ze względu na wyższe koszty sadzeniaków i wyższe czynsze dzierżawne, będą prawdopodobnie większe niż w ubiegłym roku. W Wielkiej Brytanii jest jeszcze za wcześnie, aby dokonać pierwszej oceny, więc tutaj obliczono średnią z 5 lat. Jednak wzrost powierzchni może być ograniczony przez trudny sezon zeszłego roku i wysokie ceny sadzeniaków.

w1

Plony wczesnych ziemniaków
We wszystkich pięciu krajach sadzenie odbywało się wcześniej, jednak ze względu na zimny początek sezonu wegetacyjnego plon jest teraz na średnim poziomie. Ziemniaki wczesne do przetwarzania w Niemczech i Belgii będzie zbierane głównie w połowie lipca (z pierwszymi, w bardzo małych ilościach, pod koniec czerwca), czyli tydzień później niż przeciętnie.

Podczas ostatniego spotkania NEPG członkowie zgodzili się, że wzrost obszaru jest zgodny z tendencją rosnącego popytu na ziemniaki do przetwarzania i eksportu. NEPG podkreślił, że ostateczna ilość zbiorów jest zawsze bardziej zależna od plonów, a nie obszaru, a sezon wegetacyjny jest długi. Ponieważ nie będzie przeniesienia zbiorów w 2018 roku (zapasy są na wyczerpaniu), następny sezon będzie dłuższy niż zwykle i może wymagać więcej ziemniaków. Rzeczywista niska ilość wolnych ziemniaków w magazynach i o tydzień opóźniony start wczesnych zbiorów będzie wyzwaniem dla przemysłu przetwórczego, ponieważ przetwórcy są głodni surowca.

Woda jest czynnikiem krytycznym
Wszystkie kraje dostrzegają duże wyzwania związane z sytuacją wodną, ​​ponieważ poziomy w zbiornikach i studniach oraz zasoby gruntowe są znacznie niższe niż średnia. Deszcz jest potrzebny do uprawy i zagwarantowania możliwości nawadniania. W niektórych krajach już zostały nałożone ograniczenia.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2019-06-04 14:24
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 22. tydz. br.
Ceny ziemniaków i marchwi spadły w większości monitorowanych krajów regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-06-04 11:13
Produkcja ziemniaków w Polsce w 2018 r.
GUS opublikował informację na temat wielkości produkcji upraw rolnych i ogrodniczych w roku 2018. Jak wygląda to w przypadku produkcji ziemniaków?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-05-31 19:00
Ceny młodych ziemniaki wróciły do wcześniejszego trendu
W końcówce bieżącego tygodnia ceny krajowych młodych ziemniaków wróciły do swojego wcześniejszego trendu.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-05-29 13:18
Holandia – jest popyt na ziemniaki, za to ziemniaków nie ma
Niska podaż przy wysokim popycie, to konfiguracja, która decydowała o obliczu holenderskiego rynku ziemniaków w zeszłym tygodniu.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-05-28 11:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 21 tydz. br.
Na Ukrainie, w Polsce i w Mołdawii w minionym tygodniu spadały zarówno ceny ziemniaków, jak również marchwi, wynika z raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-05-27 20:24
Co z cenami młodych ziemniaków?
Ziemniaki ze zbiorów 2018, towar jeszcze chwilę temu bardzo poszukiwany, powoli zaczynają wypadać z obiegu, wypychane przez ziemniaki młode.
czytaj więcej
2019-05-27 12:19
Nowa regulacja w zakresie znakowania pochodzenia ziemniaków (wideo)
Według rozporządzenia ministra rolnictwa przy sklepowych stoiskach z ziemniakami konsumenci powinni zobaczyć informację i flagę kraju, z którego pochodzą warzywa. Na razie dotyczy to tylko ziemniaków luzem, dla pakowanych regulacja zacznie obowiązywać od 2020 roku. Nowe przepisy mają wspierać konsumencki patriotyzm. Obowiązek znakowania i poinformowania klientów o kraju pochodzenia ziemniaków spoczywa głównie na sprzedawcach, ale na kolejne regulacje w zakresie znakowania żywności od 2020 roku muszą się przygotować też producenci - informuje Newseria.pl.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.