Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 25 czerwca 2019. Od wczoraj dodano 2060 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Niemcy – rosną ceny ziemniaków

Niemcy – rosną ceny ziemniaków

Ziemniaki
  |   Źródło:
Ceny ziemniaków w Niemczech rosną, na razie powoli, ale stale, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.

Zbiory ziemniaków w Niemczech już zakończono. Ze względu na uporczywe susze tego lata wiele obszarów w Niemczech poniosło ogromne straty w plonach ziemniaków. Sytuacja jest trudna dla hurtowników, ponieważ ze względu na rosnące ceny hurtowe, plantatorzy wciąż czekają na sprzedaż i nie są gotowi do wprowadzenia swoich towarów na rynek. W konsekwencji rynek niemiecki jest stabilny i cichy. Niewiele się na nim teraz dzieje, za to : magazyny są pełne i trwa oczekiwanie na wzrost cen.

Problemy w sprzedaży hurtowej
„W chwili obecnej rynek ziemniaków jest wyjątkowo cichy i powściągliwy”, mówi Hans-Joachim Poppe, właściciel hurtowni ziemniaków o tej samej nazwie w sercu pól ziemniaczanych w Dolnej Saksonii. "Ze względu na letnie upały i wynikające z nich straty nawet do 30 procent zbioru, obecnie poziomy cen są bardzo wysokie. Producenci umieścili swoje plony w pięknym i czystym stanie w magazynach. Ze względu na spokojny rynek i stabilne ceny, plantatorzy wciąż czekają i nie są gotowi dostarczyć swoich towarów po bieżących cenach. W związku z tym jako przedsiębiorca mam problemy z pozyskaniem towaru."

Dolnosaksoński między innymi hurtownik zazwyczaj eksportuje odmiany Belanda i Bernina do Austrii i Włoch. "Nasze ziemniaki są zbyt drogie w porównaniu do tamtejszych. Ziemniaki z Bawarii i Austrii są niestety dużo tańsze. W odniesieniu do Bawarii nasze ceny producenta wynoszą 0,05 euro powyżej ceny kilograma ziemniaków lokalnych. Jedyne, co mogę zrobić, to poczekać, aż tamtejsze ceny spadną, a potem znów będę konkurencyjny. Moim zdaniem, graniczny pułap cenowy jest powoli osiągany i spodziewam się, że popyt nieco się podniesie od początku grudnia do Bożego Narodzenia."

Problemy jakościowe w Bawarii
"Bawarscy rolnicy obecnie niechętnie sprzedają, ponieważ wierzą, że ceny będą nadal rosły, a obecny popyt jest ograniczony, przynajmniej tutaj, w regionie bawarskim" - mówi lokalny hurtownik. Letnie upały nie wpłynęły na tegoroczny plon na południu w takim stopniu, jak na północnych obszarach uprawy ziemniaków, ale istnieją problemy związane z jakością, które są pochodną pogody w okresie wegetacyjnym: "bulwy już kiełkuj, co znaczy, że ich jakość jest już taka, jaka zwykle jest w lutym." Niemniej jednak ludzie zakładają, że w Bawarii będzie wystarczająco dużo ziemniaków, aż do nowego sezonu.

Jeśli chodzi o ceny, to w ostatnim tygodniu pozostawały one relatywnie stabilne. Dla ziemniaków na frytki jest to przedział 27,00 – 29,00 euro/100 kg zależnie od regionu i odmiany. Ziemniaki do przechowywania osiągają natomiast ceny nawet do 30,00 – 32,00 euro/100 kg, również zależnie od regionu kraju (generalnie na północy jest drożej), odmiany i stanu bulw. Najwyższe ceny osiągają oczywiście ziemniaki ze zdrowym, zwartym miąższem, które da się długo przechować bez utraty jakości.

Podobne
Ziemniaki
2018-11-26 13:00
Centrum kraju – trend cenowy ziemniaków utrzymany
Jak wygląda sytuacja na hurtowym rynku ziemniaków w centrum Polski?
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-23 13:21
Włochy – wysoki popyt na ziemniaki
Włochy nie są wyjątkiem na tle innych kraj ów UE. Tu też brakuje ziemniaków, a ceny za dobrej jakości towar są wysokie, wynika z tekstu opublikowanego na portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-22 10:50
Polska płd.-wsch. – drożej za ziemniaki
Jak wygląda sytuacja na hurtowym rynku ziemniaków w południowo - wschodniej Polsce?
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-19 15:30
Ziemniaki – w oczekiwaniu na wyższe ceny
Czy ceny ziemniaków wzrosną jeszcze przez końcem tego roku?
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-19 13:00
Belgia – ochłodzenie wpłynie na podaż ziemniaków
Zmiana pogody wpłynie na bieżącą podaż ziemniaków w Belgii, uważa rozmówca portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-19 10:00
Ukraina – ceny ziemniaków w górę, ale…
Ziemniaki, nazywana na Ukrainie „drugim chlebem”, zdrożały w ostatnich dniach, ale ich ceny i tak pozostają najniższe w regionie, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-16 17:00
Niemcy – rekordowo niskie zbiory ziemniaków
Tegoroczne zbiory ziemniaków w Niemczech są na historycznie niskim poziomie, możemy przeczytać na portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-11-14 13:45
NEPG – zbiory ziemniaków znacząco niższe
W czterech z pięciu krajów-członków organizacji NEPG zbiory ziemniaków będą co najmniej o 20 procent niższe od zeszłorocznych, podaje raport tej organizacji, o którym pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.