Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 12 tydz. br.

Według EastFruit ceny ziemniaków i marchwi w większości krajów monitorowanych przez ten portal pozostały stabilne, chociaż nie obeszło się bez pewnych wyjątków.

W Tadżykistanie, w omawianym okresie, ziemniaki zdrożały  średnio o 7 procent, osiągając ten sam poziom cenowy, jaki odnotowano w Rosji. Z kolei rosyjscy producenci rzadko podnosili ceny swoich produktów, a ich średni poziom nie zmieniał się w ciągu tygodnia (17 centów za kg).

W Gruzji tempo wzrostu cen ziemniaków było najwyższe wśród wszystkich krajów w monitorowanym regionie. W ciągu tygodnia produkty te na rynku gruzińskim zdrożały o 9 procent do średniego poziomu 24 centów za kg, co odpowiadało wskaźnikowi na Ukrainie.

Ceny w Polsce i Mołdawii nie zmieniły się w porównaniu z poprzednim tygodniem. W Mołdawii ziemniaki, tak jak wcześniej, miały najwyższe ceny w regionie. Oferowano je tam po cenie średniej 29 centów za kg. Na rynku polskim cena produktów krajowych utrzymywała się na średnim poziomie 26 centów za kg. Polscy hurtownicy sprzedający ziemniaki importowane z Holandii lub Belgii utrzymali ceny w przedziale 39 – 42 centów za kg. W Polsce taniały wczesne ziemniaki z Cypru - do 63 - 79 centów za kg w ciągu tygodnia.

Najtańsza marchew, w krajach regionu monitorowanego przez EastFruit, była oferowana w Tadżykistanie, podobnie jak miało to miejsce kilka tygodni wcześniej. Cena marchwi tadżyckiej wynosiła średnio 12 centów za kg, co najmniej dwa razy mniej niż w kolejnym kraju w rankingu. Z kolei w Rosji i na Ukrainie średnia cena wzrosła do jednakowego poziomu 24 centów za kg, chociaż ogólnie rynek był nieaktywny, a lokalni producenci rzadko zgłaszali zmiany cen.

Tymczasem Mołdawia, ze względu na wzrost cen o 8 procent, okazała się praktycznie jedynym krajem w regionie, w którym nastąpiła znacząca zmiana cen marchwi. Pod koniec ubiegłego tygodnia cena marchwi na rynku mołdawskim osiągnęła 35 centów za kg.

Z kolei sprzedawcy marchwi w Polsce i Gruzji praktycznie nie zmieniali cen. W Gruzji oferowano najdroższe produkty (średnio 56 centów za kg), podczas gdy w Polsce średnia cena krajowej marchwi wynosiła 43 centy za kg. Import z Holandii był oferowany po nieco wyższej cenie - do 47 centów za kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE